FAZ: Bugarska nema podršku EU-a u blokiranju Sjeverne Makedonije

Iz Sofije poručuju da će pristupni pregovori Sjeverne Makedonije i Evropske unije početi kada Skoplje ispuni posebne bugarske uslove (EPA)

Najave Bugarske da će blokirati pristupne pregovore Sjeverne Makedonije s Evropskom unijom sve dok Skoplje ne ispuni posebne uslove Sofije nije podržala nijedna članica EU-a, uključujući i one države koje su prethodno dugo blokirale pristupne pregovore Skoplja s Briselom, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

U tekstu pod naslovom “Izmišljena nacija?” u izdanju od ponedjeljka, list opisuje spor koji je izazvala Bugarska u Briselu, jer je njen predstavnik Dimitar Cančev već drugi put najavio da će pristupni pregovori Sjeverne Makedonije i EU-a, čiji je početak planiran za vrijeme njemačkog predsjedavanja EU-om do kraja godine, početi tek kada Skoplje ispuni posebne bugarske uslove.

“Sofija u suštini zahtijeva da Makedonci priznaju da su prvobitno bili Bugari, da su govorili bugarski, prije nego što su se, procesom falsificiranja historije, počeli osjećati kao posebna nacija”, piše FAZ.

‘Falsificiranje historije’

List dodaje da su među predstavnicima EU-a nastupi bugarskog kolege dočekani s nerazumijevanjem i čuđenjem, prenosi Tanjug.

Niko ga nije podržao, ni Grci, ni Francuzi, ni Nizozemci, koji su do prije godinu dana blokirali pristupne pregovore sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, piše FAZ.

Bugarska je još u augustu partnerima u EU memorandumom objasnila šta je njoj bitno.

Tako se, naprimjer, susjedna zemlja, prema Sofiji, u zvaničnim dokumentima Unije smije zvati samo Republika Sjeverna Makedonija, ali nikako i Sjeverna Makedonija, iako je ta kraća verzija imena u međunarodnoj praktičnoj upotrebi, prenosi Deutsche Welle (DW).

“Za Sofiju je to geografska oznaka kojom se obuhvataju dijelovi njene regije historijske Makedonije, pa bi se iz toga moglo izvesti ugrožavanje bugarskog teritorijalnog integriteta”, piše FAZ.

U tekstu se navodi da Bugarska odbija i naziv “makedonski” za najvažniji zvanični jezik u susjednoj zemlji.

Autori navode stav Sofije da je makedonski jezik proizvod jugoslovenskog falsificiranja historije, pa bi za zvanične dokumente trebao biti dozvoljen samo naziv “oficijelni jezik po Ustavu Republike Sjeverne Makedonije”.

‘Brisel zamjera Sofiji’

Sofija smatra makedonski jezik bugarskim dijalektom, a Beograd je, prema zvaničnom bugarskom tumačenju, između 1918. i 1991. uspješno pokušavao “zatrijeti” bugarski identitet, dodaje FAZ.

Njemački list podsjeća da je Brisel zamjerio Sofiji zbog toga što nije svoje stavove iznijela ranije, za vrijeme pregovora Skoplja i Atine o imenu Makedonije.

U tekstu se podsjeća da su pristupni pregovori Skoplja dugo odlagani i da su trebali biti otvoreni do kraja godine, za vrijeme njemačkog predsjedavanja EU-omi, te da ih Bugarska može blokirati, jer se odlučuje jednoglasno.

Stoga je Njemačka, kao predsjedavajuća EU-om, zamolila Sofiju i Skoplje da spor riješe bilateralno, dodaje FAZ.

U tekstu se navodi da su ministar vanjskih poslova Njemacke Heiko Maas te njegov državni sekretar za evropska pitanja Michael Roth telefonom prošle sedmice razgovarali s kolegama iz Sofije i Skoplja.

“Diplomate EU-a pokazuju oprezan optimizam u odnosu na mogućnost da se tako iznađe rješenje. U briselskim krugovima se kaže da bi se problem oko imena jednom zuvijek riješio kada bi Skoplje obznanilo da nema nikakve teritorijalne pretenzije na historijsku regiju Sjevernu Makedoniju”, piše FAZ.

Susret ministara u Berlinu

U međuvremenu je objavljeno da ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Bujar Osmani i vicepremijer za evropska pitanja Nikola Dimitrov borave u posjeti Berlinu, gdje će se sastati sa šeficom bugarske diplomatije Ekaterinom Zaharijevom.

U Vladi Sjeverne Makedonije je agenciji MIA potvrđeno da su Osmanija i Dimitrova na radni sastanak u Berlin pozvali Maas i Roth.

“Cilj razgovora u glavnom gradu Njemačke je da se nađe način za približavanje pozicija Skoplja i Sofije i da se omogući početak pregovora Sjeverne Makedonije s EU-om za vrijeme njemačkog predsjedništva [do kraj godine]”, navode u Vladi u Skoplju, prenosi Beta.

Izvor: Agencije


Reklama