Da li Srbija umanjuje podatke o zaraženima?

Zdravstvene vlasti u Srbiji suočile su se nedavno sa optužbom da nisu prikazivali tačne podatke o broju umrlih (EPA)

U Srbiji “u ovom momentu nema intenzivnog žarišta korona virusa”, izjavila je u srijedu Darija Kisić Tepavčević, zamjenica direktorice Instituta Srbije za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.

Ona je za RTS izjavila da se registruju sporadični slučajevi i “apsolutno mali brojevi” iz pojedinih gradova, prenijela je Beta. Iako se najviše – 54 posto zaraženih, prijavljuje u Beogradu, situacija glavnom gradu nije zabrinjavajuća, a i “logično je” da grad s najvećim brojem stanovnika ima i najveći procenat zaraženih korona virusom, rekla je ona.

Dodala je da je u školama povoljna epidemiološka situacija i da je u šestoj sedmici od početka školske godine u čitavoj Srbiji ukupno bilo 80 učenika zaraženih korona virusom, od kojih 28 iz srednjih škola.

Navela je da su i to “sporadični slučajevi”, odnosno infekcija van škole, dok nije bilo prenošenja i širenja epidemije u školama, osim u dva slučaja u Kragujevcu i jednog u Beogradu.

Po njenim rečima, u Srbiji sada ima “značajno manji” rizik od obolijevanja od COVID-a 19 nego u drugim zemljama Evrope.

Ipak, zdravstvene vlasti u Srbiji suočile su se nedavno sa optužbom da nisu prikazivali tačne podatke o broju umrlih i zaraženih u toj zemlji.

U Srbiji su od 19. marta do 1. juna 2020. od virusa korona umrla 632 pacijenata, što je za 388 više od zvanično saopštenog broja za taj period, koji iznosi 244, objavio je BIRN, pozivajući se na uvida u podatke koji je dio zvaničnog državnog informacionog sistema Covid19.

Epidemiolog Predrag Kon potvrdio je pisanje BIRN-a tek početkom oktobra, navodeći da je prema njegovom istraživanju na osnovu podataka iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, od marta do juna, bilo tri puta više smrtnih slučajeva nego što je sistem prikupio i što je zvanično objavljeno. 

On je naveo da je postojao problem u Informacionog sistemu. “Sada mogu da tvrdim da su podaci vrlo približni i vrlo tačni”, rekao je epidemiolog iz Kriznog štaba Srbije.

‘Svjesni stanja, svijet zatvara granice za građane Srbije’

BIRN je odbacio nepreciznost u sistemu kao razlog neslaganja u stvarnim brojevima preminulih i brojevima koje je objavila srbijanska vlada, navodeći da je savjetnica predsjednice Vlade bila koordinatorica za korištenje informacionog sistema.

Profesor Zoran Radovanović, rodonačelnik moderne epidemiologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu rekao je u intervjuu Al Jazeeri da sistemi kao što je u Srbiji teško funkcionišu i kada je sve uobičajeno, a u vanrednim okolnostima pokažu se sve njihove slabosti.

“Uz podsmeh ozbiljnih ljudi, još je Mira Marković tvrdila da imamo “najbolje doktore na svetu”, što odudara od osnovnih marksističkih postavki koje je predavala studentima”, rekao je profesor Radovanović.

“Na krhkoj materijalnoj osnovi ne može da se stvori blistava nadgradnja. Ako se ostavi po strani propaganda, najviše što možemo da učinimo je da ne zaostajemo previše za razvijenim svetom”.

“Samozavaravanje kako smo “lideri u regionu” i imamo navodno impresivne rezultate na svim poljima, od privrede do suzbijanja COVID-a 19, ostavlja utisak samo na najneobrazovaniji sloj stanovništva. Kako bi fascinirala te jadne ljude, država bezobrazno falsifikuje podatke o obolevanju i umiranju. U svetu su svesni stvarnog stanja, pa zatvaraju granice za naše građane”, rekao je Radovanović.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama