Zagreb pokreće prvu kampanju protiv korona virusa u regiji

U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” predstavljena je javnozdravstvena kampanja “Borci protiv korona virusa“ kojom će se u narednih šest mjeseci građani Zagreba putem plakata i videoanimacija educirati o preventivnim mjerama kako bi se smanjio broj novozaraženih na području Grada Zagreba, javlja agencija Anadolija.
Borba protiv korona virusa još nije završena, a kao najučinkovitija metoda u borbi pokazala se prevencija, stoga je iznimno važno obrazovati građane svih dobnih skupina da je upravo prevencija ključna za sprječavanje širenja infekcije, a podrazumijeva vrlo jednostavne elemente: nošenje zaštitnih maski, pranje i dezinfekciju ruku, te držanje fizičke distance, poručeno je na predstavljanju kampanje “Borci protiv koronavirusa“ u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo (NZJZ) “Dr. Andrija Štampar”.
“Sijanje panike opasnije je od relativiziranja korone”, poručio je gradonačelnik Zagreba Milan Bandić te dodao kako je u prošloj godini od januara do septembra broj umrlih od gripe dvostruko veći od ovogodišnjeg broja umrlih od korone.
“Moramo naučiti živjeti s koronom i pridržavati se svih mjera”, kazao je gradonačelnik Bandić te ocijenio kako se rezultati ne mogu postići represijom, već isključivo edukacijom i preventivom.
U šest mjeseci ove godine smrt od malignih oboljenja povećan je u Hrvatskoj za 40 posto u odnosu na prošlu godinu, a tu su depresija, psihoza te stres, indirektni faktori koji utječu na ljude, naveo je Bandić.
Ravnatelj NZZJZ “Dr. Andrija Štampar“ Zvonimir Šostar istaknuo je kako je riječ o prvoj preventivnoj kampanji protiv korona virusa u Hrvatskoj, ali i u cijeloj regiji jugoistočne Europe.
Kampanjom je obuhvaćeno oko 860.000 ljudi, s tim da su programom obuhvaćeni svi uzrasti, od predškolske i školske dobi do fakulteta, roditelji, zaposleni pa sve do najstarijih osoba koji žive u Gradu Zagrebu.
Pranje ruku, distanca i maska
Pranje ruku, držanje socijalne distance te nošenje zaštitnih maski ključni su preduvjeti za prevenciju širenja korona virusa, kazao je Šostar.
Grafička rješenje plakata i videoanimacija koje će biti projiciranje na ekranima, napravljena uz savjete psihologa, nalazit će se u svim čekaonicama zdravstvenih ustanova Grada Zagreba, domovima zdravlja, poliklinikama, predvorjima obrazovnih ustanova, u tramvajima, autobusima, predvorjima velikih poslovnih zgrada na preko 1.600 plakatnih mjesta.
Šostar je iznio podatak Državnog zavoda za statistiku Hrvatske (DZS) prema kojem je u prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno veliko povećanje umrlih od zloćudnih novotvorina.
“Ljudi su se prepali, ali i sustav je mnogo sporiji nego što je bio, o čemu će se u budućnosti morati povesti računa. Vjerujem da ćemo opet doći na normalu, ali smo u svemu ovom zaboravili prevenciju koja daje dugoročne rezultate. Problemi Hrvatskog zdravstvenog sustava su veći nego što su ikada do sad bili i ministra zdravstva i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje čeka velik izazov”, kazao je Šostar.
Sustav je postao sporiji i rigidniji, istaknuo je Šostar te dodao kako je cilj preventivnih kampanji motivirati pučanstvo na pravilno ponašanje i time rasteretiti zdravstveni sustav. Upozorio je kako je jučerašnjim danom Hrvatska dostigla 300 umrlih od korone.
Naglasio je kako je u Gradu Zagrebu, s obzirom na gustoću i broj stanovništva stanje epidemije korona virusa još uvijek pod kontrolom, dodavši kako nema potrebe za poduzimanjem bilo kakvih dodatnih mjera osim preventivnih, odnosno edukativnih.
Lažni COVID prijatelji
“U ime lažnog prijateljstva COVID pozitivni ne prijavljuju ljude s kojima su bili u kontaktu, što me žalosti kao liječnika”, kazao je Šostar te dodao kako je do sada zabilježeno devet takvih neprijavljenih slučajeva.
NZJZ ima kapacitet za 1.200 testiranja dnevno, rekao je te naglasio kako je ipak ključna detekcija kontakata.
Tijekom ljetne sezone dob zaraženih bila je velikim dijelom između 20 i 35 godina, a sad je to pomaknuto na 40 do 60 godina, istaknuo je.
“Sad će najviše biti pogođeni stariji koji, nažalost, umiru zbog narušenog imunosustava”, zaključio je Šostar.
Pročelnik zagrebačkog gradskog Ureda za zdravstvo Vjekoslav Jeleč istaknuo je važnu ulogu prevencije u borbi protiv korona virusa, ali i različitih oblika tumora, pritom istaknuvši važnost medija u širenju i popularizaciji preventivnih mjera i programa.
“Bolnice rade otežano i prilagođeno sigurnosnom sustavu. Svi oblici liječenja se provode, iako usporenim tempom. Medijski prostor može biti izvanredan nositelj promotivnih programa, važno je poznavati simptomatologiju, javljati se liječniku”, kazao je Jeleč.
Jeleč je zaključio kako Grad Zagreb ima jako nizak nivo infekcija i kako su brojevi zaraženih koji su trenutno prisutni u Zagrebu ispod evropskih epidemijskih normativa.
Kampanja koja će trajati narednih šest mjeseci koštat će oko 500.000 kuna (oko 67.000 eura), a objektivna vrijednost kampanje prelazi dva miliona kuna (266.000 eura), rečeno je i pritom dodano kako su u tome uvelike pomogle domaće kompanije.
Izvor: Agencije