Opasno zagađen zrak u Sarajevu: Žičara u pola cijene za spas građana

Glavni grad Bosne i Hercegovine danima je u svjetskom vrhu po zagađenosti zraka. Rijetki su gradovi industrijski i drugačije zagađenih država svijeta (poput Kine, Indije) koji preuzimaju primat ispred Sarajeva u toj izrazito negativnoj statistici.
Večeras je Sarajevo izbilo na prvo mjesto gradova s najzagađenijim zrakom na svijetu prema specijaliziranom sajtu AirVisual. Podaci tog švicarskog portala pokazali su da je indeks kvaliteta zraka iznosio čak 474 – opasno za zdravlje.
Stanje je još gore kada se gledaju pojedinačne mjerne jedinice, pa je mjerna jedinica u 19 sati kod Ambasade Sjedinjenih Američkih Država pokazivala brojke blizu 550, na Skenderiji 455, Otoci 323, Bjelavama 320…
Žičara u pola cijene
Ponukani stanjem u bh. prijestonici, ljudi iz Grada Sarajeva i Javnog preduzeća “Sarajevo” d. o. o. odlučili su stanovnicima od ovog vikenda, pa i u sljedećima – sve do 1. marta, te svim bh. državljanima ponuditi upola jeftinije karte za Trebevićku žičaru.
“Ovo je hitna mjera koja je usvojena kao vrsta podrške građanima glavnog grada BiH zbog visokih mjerenja zagađenja zraka u zimskim danima. Od 11. januara 2020, pa sve do kraja februara ove godine, svi državljani BiH će u danima vikenda, subotom i nedjeljom, moći kupiti povratnu kartu za Žičaru po cijeni od samo tri KM (1,5 eura)”, objavio je na svojoj zvaničnoj Facebook-stranici gradonačelnik Abdulah Skaka.
“Svakodnevno dobijamo informacije o visokoj zagađenosti zraka. Želimo olakšati građanima da izađu na čist zrak, da uživaju u vazdušnoj banji na Trebeviću. Prošle godine smo ovu akciju poklonili samo dijelu stanovništva, ali ove godine ćemo to omogućiti svim bh. građanima sa namjerom da ih podstaknemo da na lijep način iskoriste vikende i da dođu na Trebević.”
Iznad svih
Specijalizirani sajt AirVisual svakog trena nudi pregled zagađenosti zraka i štetnih faktora u gradovima širom svijeta. Sarajevo je tako danas u jednom trenutku bilo na prvom mjestu, ispred Dhake (Bangladeš), Biškeka (Kirgistan), Yangona (Mijanmar), New Delhija (Indija)…
Bravo #Sarajevo. pic.twitter.com/iNdrgECPyx
— Roland (@Rolandismyname) January 10, 2020
Iz dana u dan bh. prijestonica među deset je najzagađenijih većih gradova u svijetu, a često joj društvo prave i Priština (Kosovo), Beograd (Srbija), Skoplje (Sjeverna Makedonija), dakle, glavni gradovi zemalja iz naše regije.
Na Twitteru su mnogi korisnici ukazali na stanje u glavnom gradu:
— Kvaliteta Zraka – Sarajevo (@KvalitetaS) January 10, 2020
Sarajevo na aparatima, ustvari sa aparatima pic.twitter.com/APVB7kfv8p
— Pinturicchio (@trequartista071) January 10, 2020
Brojni smrtni slučajevi
Nedavno je Al Jazeera pisala kako su Srbija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska među deset evropskih država s najvišom stopom smrtnih slučajeva zbog zagađenosti, prema podacima Instituta za mjerenje i procjenu zdravlja (IMHE), nezavisnog globalnog istraživačkog centra pri američkom Univerzitetu Washington.
Gledajući crnu rang-listu IMHE-a, kad je riječ o stopi smrtnosti od zagađenja, Bosna i Hercegovina je na 29. mjestu sa stopom 124,87. Kako navodi američki institut, u toj je državi 4.379 smrtnih slučajeva u 2017. povezano sa zagađenjem, od čega 3.372 uslijed zagađenja zraka.
Srđan Kukolj iz Alijanse za zdravlje i okoliš HEAL ranije je rekao da svake minute svakog dana u svijetu dijete umre od bolesti uzrokovane zagađenim zrakom, a u istoj toj minuti prijevremeno umre desetak odraslih zbog zagađenog zraka koji udišu tokom života.
“Građani zapadnog Balkana su dio ove statistike, ali građani ne žele biti dio statistike već žele ovu bolnu činjenicu pretvoriti u kreiranje efikasnijih politika za zdraviju i čišću životnu sredinu. I čisti zrak i čista voda u osnovi su važni za ljudski život i dobrobit svakog čovjeka. Osoba može preživjeti nekoliko dana bez vode i samo nekoliko minuta bez zraka”, rekao je on za Al Jazeeru.
Porazna 2018.
Objavljena je studija koju su napravili AirVisual i Greenpeace koja je pokazala da su 2018. države zapadnog Balkana dominantno imale najzagađeniji zrak u Evropi.
Dok su sedam od najzagađenijih gradova svijeta 2018. u Indiji, 20 najzagađenijih je iz Indije, Kine, Pakistana i Bangladeša, top 100 su svi iz Azije – osim bosanskohercegovačkog Lukavca, koji je “izborio” 92. mjesto.
Pogledavši samu Evropu, najzagađenija područja prošle godine bila su istok i jugoistok, a Bosna i Hercegovina ponijela je nezavidnu titulu lidera po najzagađenijem zraku. Druga je Sjeverna Makedonija, treće Kosovo, potom slijede Bugarska i Srbija. Tretirane su 32 evropske države.
Izvještaj je zasnovan na količinama štetnih tvari pod oznakom PM2.5 registriranih prošle godine u desecima hiljada stanica koje su pratile kvalitet zraka širom svijeta. Oznaka PM2.5 odnosi se na one čestice koje imaju u presjeku manje od 2,5 mikrometara, što je približno tri posto debljine ljudske dlake.
Te čestice mogu prodrijeti duboko u ljudska pluća i krvotok i izazvati brojne zdravstvene probleme, kao i preranu smrt u najekstremnijim slučajevima.
Izvor: Al Jazeera