Grabar-Kitarović u Izraelu: BiH je pod kontrolom militantnog islama

Militantni islam u BiH je dominantan u određivanju stavova, rekla je Grabar-Kitarović (EPA)

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović je tokom posjete Izraelu kazala da je Bosna i Hercegovina pod kontrolom militantnog islama, prenosi hrvatski portal Index.hr.

Tokom razgovora s predsjednikom Izraela, Reuvenom Rivlinom, Grabar-Kitarović je rekla kako njena zemlja trpi zbog migrantskog problema, za koji je kazala kako nije sasvim sličan u velikom dijelu Evrope.

Predsjednica Hrvatske je Rivlinu rekla da razlikuje migrante od izbjeglica, i dodala kako je Hrvatska spremna pružiti azil izbjeglicama, ali i kako migranti koji traže bolji način života moraju poštovati međunarodne granice. Migranti zapravo ne žele ostati u Hrvatskoj, rekla je, nego samo doći do Njemačke.

Iako gotovo svi tvrde da su sirijske izbjeglice, većinom su zapravo afrički ili pakistanski migranti, koji se pokušavaju probiti preko granice iz Bosne i Hercegovine, za koju je Grabar-Kitarović rekla kako je vrlo nestabilna i kako su je u određenom pogledu preuzeli ljudi povezani s Iranom i terorističkim organizacijama, prenio je Jerusalem Post.

Izraelski list je prenio kako je predsjednica Hrvatske kazala da je BiH danas pod kontrolom militantnog islama, koji je dominantan u određivanju stavova, dodavši da su neki vrlo nasilni te provaljuju ljudima u domove. “Problem je u tome da se izbjeglice zanemaruje.”

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović je 2017. godine izjavila da u Bosni i Hercegovini postoje radikalne grupe.

Odnosi s Jevrejima

Jerusalem Post navodi da su komemoracija Holokausta, edukacija i restitucije vezane za Holokaust bile ključna tema razgovora Grabar-Kitarović i Rivlina.

Predsjednica Hrvatske je u trodnevnoj posjeti Izraelu, a ovo je treći susret dvoje predsjednika.

Iako su se dvoje predsjednika prilikom službenog obraćanja dotaknuli brojnih pitanja s područja saradnje, tokom privatnog sastanka Grabar-Kitarović je zatražila Rivlinovu pomoć u rješavanju spora između hrvatske vlade i Grada Zagreba te Svjetskog jevrejskog kongresa i “male, ali aktivne jevrejske zajednice” u Hrvatskoj, za koju je rekla da se može pohvaliti “drugom najstarijom sinagogom u Evropi”.

Vlada Hrvatske je predložila postavljanje spomenika žrtvama Holokausta, a projekt su preuzele lokalne vlasti u Zagrebu. Međutim, jedan dio jevrejske zajednice vjeruje da Grad Zagreb pokušava zataškati fašističku prošlost Hrvatske, prenosi Jerusalem Post.

Grabar-Kitarović je pokušala uvjeriti Rivlina da to nije slučaj te da Hrvatska ne pokušava negirati svoju prošlost. Grad Zagreb je čak ponudio podignuti drugi spomenik u skladu s onim što jevrejska zajednica želi, ali ta ponuda nije mogla izgladiti spor. Predsjednik Izraela je rekao da će učiniti sve što može kako bi pomogao, ali da se zaista ne može miješati u hrvatske poslove.

Grabar-Kitarović je govorila i o Hrvatskom odboru za restituciju, koji je pojedincima i zajednici dodijelio imovinsku i novčanu naknadu, ali je navela kako to ide presporo. Dio problema, kako kaže hrvatska predsjednica, leži u tome što nema preciznih podataka o tome koliko je hrvatskih Jervreja ubijeno i koliko njih ima pravo na restituciju. “Nisu se svi koji imaju pravo na naknadu identificirali kao Židovi ili Hrvati pa ih je teško pronaći. Trenutačno se radi na rješavanju 75 slučajeva”, rekla je Grabar-Kitarović.

Rivlin i Grabar-Kitarović obostrano su izrazili žaljenje zbog neuspješne prodaje 12 izraelskih aviona F-16 Hrvatskoj, koja je propala zbog veta treće strane. Niko nije imenovao treću stranu, ali zna se da su to Sjedinjene Američke Države, prenosi Jerusalem Post.

Izvor: Agencije


Reklama