EK: Korupcija u Crnoj Gori i dalje razlog za zabrinutost

Najnovije izvješće Europske komisije o Crnoj Gori pokazuje da je ta država dostigla određenu razinu spremnosti u borbi protiv korupcije, dok je, unatoč ograničenom napretku, korupcija i dalje prisutna u mnogim područjima i nastavlja biti razlogom za zabrinutost.
EK je u srijedu u Bruxellesu predstavio paket proširenja za zapadni Balkan, koji uključuje i godišnje izvješće za Crnu Goru.
Ocjenjuje se da je, kad je riječ o političkim kriterijima, izvještajno razdoblje obilježila niska razina povjerenja u izborni okvir, koji mora biti revidiran sveobuhvatno i inkluzivno, prenosi Anadolija.
“U izvještajnom razdoblju održani su predsjednički i lokalni izbori u 11 općina. Lokalni izbori održavaju se na rotacijskoj osnovi, zbog čega je teško promatrati izbore, naročito za međunarodne promatrače, a postoji veliki prostor za tvrdnje da su postojale nepravilnosti, što se ne može neovisno ocijeniti”, navodi se u dokumentu.
Ocijenjeno je da je politička scena i dalje fragmentirana, polarizirana i obilježena nedostatkom političkog dijaloga.
“Ograničen napredak napravljen je u ponovnom uspostavljanju političkog dijaloga u Skupštini, s privremenim i djelomičnim povratkom oporbenih stranaka u parlament i uspostavljanjem privremenog parlamentarnog odbora”, piše u dokumentu.
Vraćanje političkog dijaloga u parlament
U izvješću je spomenuta afera “Koverta”, gdje se navodi da su optužbe za korupciju i nelegalno financiranje političkih stranaka mobilizirale građane kroz redovne ulične prosvjede.
“Vraćanje političkog dijaloga u parlament odgovornost je svih političkih aktera”, poručili su iz EK-a.
Crna Gora, kako se ocjenjuje, umjereno je spremna kad je riječ o reformi javne uprave.
“Ukupno gledano, ostvaren je određen napredak. Dobar napredak ostvaren je u srednjoročnom planiranju politika, zapošljavanju zasnovanom na zaslugama i racionalizaciji organizacije državne uprave”, stoji u izvješću.
Crna Gora, ocjenjuje se, postigla je određenu razinu spremnosti u borbi protiv korupcije.
“Postoji ograničen napredak tijekom izvještajnog razdoblja. Međutim, korupcija je prisutna u mnogim područjima i nastavlja biti razlogom za zabrinutost”, navodi se.
Operativni kapacitet institucija, kako se ocjenjuje, poboljšan je i sve bi institucije trebale pokazati proaktivniji stav.
Nasilje nad novinarima
“Potrebno je riješiti izazove za kredibilitet, neovisnost i određivanje prioriteta u radu Agencije za sprječavanje korupcije.”
Dodaje se da financijske istrage, kao i pljenidbu i oduzimanje imovine i dalje treba poboljšavati.
U borbi protiv organiziranog kriminala Crna Gora ostaje umjereno spremna.
“Određeni napredak postignut je u pravosudnoj suradnji i nekim područjima borbe protiv organiziranog kriminala”, navodi se u dokumentu EK-a.
Crna Gora postigla je određenu razinu pripreme u vezi sa slobodom izražavanja, ali u izvještajnom razdoblju nije postignut napredak.
“Bilo je vrlo ograničenog napretka u istragama u vezi sa slučajevima nasilja nad novinarima. Nedavno političko miješanje u rad Vijeća nacionalnog javnog servisa i Agencije za elektronske medije predstavlja razlog za ozbiljnu brigu”, ocjenjuje se u izvješću.
Suočavanje s migracijama
Kad je riječ o dobrosusjedskim odnosima i regionalnoj suradnji, Crna Gora ostaje konstruktivno posvećena bilateralnim odnosima s ostalim državama u proširenju EU-a i susjednim državama članicama EU-a, kao i aktivan sudionik regionalne suradnje.
“Kad je u pitanju sposobnost Crne Gore da preuzme obveze iz članstva, u većini područja obavljen je važan posao na usuglašavanju i pripremi za provedbu pravne tekovine EU-a. Crna Gora ostvaruje dobru razinu pripremljenosti u područjima kao što su gospodarsko pravo, zakon o intelektualnom vlasništvu i energiji te vanjska, sigurnosna i obrambena politika”, stoji u dokumentu.
Dobar napredak, ocjenjuje se, napravljen je u područjima pravo uspostavljanja i slobode pružanja usluga, zakon o intelektualnom vlasništvu, poljoprivreda i ruralni razvoj, sigurnost hrane, veterinarstvo i fitosanitarna politika.
U idućem izvještajnom razdoblju, navodi se, Crna Gora mora ojačati kapacitete za suočavanje s raznim valovima migracija i integracije izbjeglica, kao i nastaviti s povećavanjem ljudskih i materijalnih resursa posvećenih upravljanju granicama i sustavom registracije migranata.
Izvor: Agencije