Poplave u BiH: Dječak upao u nabujali potok, obustavljena potraga

Satima je trajala potraga za šestogodišnjim dječakom, koji je oko podneva upao u nabujali potok u mjestu Begov Han kod Žepča, u središnjoj Bosni i Hercegovini, no spasioci nisu imali uspjeha, pa će potragu nastaviti u srijedu, javio je Al Jazeerin reporter Boris Gagić.
Gorska služba spašavanja Žepče, zajedno s pripadnicima specijalne policije, Federalne uprave Civilne zaštite i mještanima, pretražila je cijelo korito potoka, ali dječaka nisu našli.
I u srijedu će pretraživati korito potoka, te u čamcima desnu obalu rijeke Bosne, javio je Gagić.
Izvor: Oslobođenje / YouTube
Zbog obilnih padalina u pojedinim područjima Bosne i Hercegovine znatno je pogoršano stanje.
Evakuacija je naređena u pojedinim dijelovima Doboja, gdje su poplavljeni deseci obiteljskih kuća.
Izvanredno stanje proglašeno je u općini Teslić zbog izlijevanja svih vodenih tokova što je dovelo do prekida prometne komunikacije.
Teška je situacija u Maglaju i Bihaću, u kojem je južni ulaz u grad potpuno blokiran, a gdje su deseci kuća poplavljene.
Općine Sanski Most i Bosanska Krupa proglasile su stanje prirodne nesreće.
U Prijedoru, Sana je dosegnula razinu na kojoj se proglašava izvanredna obrana od poplava, a poplavljena je lokalna cesta prema naselju Bišćani. Vodostaj Sane i dalje raste.
Iz prijedorske Civilne zaštite poručuju da je i dalje neophodan oprez.
Kritično i u slivu rijeke Bosne
Zbog obilnih kišnih padalina pritoke rijeke Bosne u Zeničko-dobojskom kantonu su stvorile velike probleme.
Obilna kiša prouzročila je poplave i drugdje na sjeveru i središnjim dijelovima Bosne i Hercegovine, pojedina naselja su prometno odsječena, a građani prijavljuju probleme u opskrbi vodom i strujom, javljaju agencije i lokalni mediji.
Doboj jug #BiH
130 stambenih jedinica i dalje pod vodom. @AJBalkans #poplave2019 pic.twitter.com/Ibs2VPNLNQ— Boris Gagic (@Boris_AJB) May 14, 2019
I magistralni put Gračanica – Gradačac je zatvoren za saobraćaj, nakon što se Mala Tinja izlila na cestu u naselju Srnice Donje, potvrđeno je za Radio Sarajevo iz Civilne zaštite Gradačca.
U Banjoj Luci od ponedjeljka navečer proglašeno je vanredno stanje, pripadnici Civilne zaštite su u stanju pripravnosti, raspoređeni na kritična mjesta na području grada zbog eventualnih poplava.
Sirene za uzbunu oglasile su se u ponedjeljak navečer u Čelincu, nedaleko od Banje Luke, a nabujala rijeka Vrbanja odnijela je dio privremenog pješačkog mosta, javlja Alternativna televizija.
Momčilo Zeljković, načelnik općine Čelinac ,rekao je da je situacija u toj općini krajnje dramatična.
“Vrbanja je na granici da preplavi grad”, rekao je Zeljković i dodao da je, prema informacijama iz Kotor Varoši, vodostaj Vrbanje u padu.
Prirodna nesreća
Općine Bosanska Krupa i Sanski Most proglasili su stanje prirodne nesreće zbog poplava, koje je prouzrokovala obilna kiša u posljednja dva dana.
Na izvanrednoj sjednici Štaba civilne zaštite Unsko-sanskog kantona (USK) konstatirano je da ipak nema elemenata da se donese takva odluka za područje cijelog kantona, s obzirom da je situacija u drugim gradovima i općinama trenutno pod kontrolom, prenosi Fena.
“Zajedno sa pripadnicima Federalne uprave civilne zaštite procijenili smo da trenutno nema potrebe za uvođenjem vanrednih mjera u svim gradovima i općinama USK, iako smo odlučili da na dva dana prekinemo nastavni proces u svim osnovnim i srednjim školama. Najteža je situacija u Sanskom Mostu i Bosanskoj Krupi i večeras smo odmah donijeli odluku o financijskoj pomoći, tako da će obje općine dobiti po 20.000 KM (10.000 eura)”, rekao je premijer USK Mustafa Ružnić.
Ministarstvo obrazovanja, nauke kulture i sporta USK donijelo je Odluku o prekidu nastavnog procesa u svim osnovnim i srednjim školama u kantonu, ponajviše zbog neprohodnosti određenih lokalnih prometnih dionica.
Meteorolozi su pojačane oborine prognozirali za BiH do petka.
Prije pet godina Bosnu i Hercegovinu pogodile su katastrofalne poplave, pa građani i vlasti strahuju od ponavljanja sličnog scenarija.
Izvor: Al Jazeera i agencije