PIC: Inicijativa SDA kontraproduktivna i neodgovorna

Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) razgovarao je o nedavnoj najavi da bi naziv jednog od bh. entiteta mogao biti osporen pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine, kao i o izjavama kojima se prijeti otcjepljenjem jednog od entiteta, te o Deklaraciji Hrvatskog narodnog sabora usvojenoj 26. januara 2019. godine, navodi se u saopćenju PIC-a nakon današnjeg sastanka u Sarajevu.
„Iako svjesni da postoje legitimne bojazni u pogledu diskriminacije konstitutivnih naroda i građana širom BiH, koje je potrebno rješavati na odgovarajući način, inicijativa za osporavanje imena Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH bila bi kontraproduktivna i neodgovorna, imajući u vidu da su nazivi entiteta ugrađeni u Ustav Bosne i Hercegovine“, navodi se u saopćenju.
Dodaje se kako takve inicijative „podrivaju izgradnju povjerenja među konstitutivnim narodima i njihovim političkim predstavnicima, a izgradnja povjerenja predstavlja temelj za prijeko potrebno pomirenje u BiH“.
Upravni odbor PIC-a podsjetio je kako je Ustavom BiH utvrđeno da se ova država „sastoji od dva entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske“, te kako je u više navrata izrazio svoju opredijeljenost za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta, kao i to da neće biti prekrajanja mape BiH.
„U tom kontekstu, Upravni odbor PIC-a oštro je osudio skorašnju retoriku i poteze kojima se dovodi u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH ili pak zahtijeva teritorijalna reorganizacija zemlje, čime se stvaraju tenzije oko temeljnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma“, navodi se dalje u saopćenju.
Na današnjem sastanku su osuđeni i svi pokušaji političkih aktera da negiraju odluke Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju „kao neprihvatljive i nešto što nije u skladu sa međunarodnim obavezama BiH, uključujući i njen evropski put“.
„Upravni odbor PIC-a pozvao je sve strane da se suzdrže od daljih polarizirajućih poteza i retorike, te da se konstruktivno uključe u formiranje vlasti na svim nivoima kako bi zemlja krenula naprijed“, zaključuje se u saopćenju Vijeća sa provedbu mira.
Ivancov: Površni postupci
Ambasadori zemalja članica Vijeća za implementaciju mira (PIC) sastali su se danas u Sarajevu na zahtjev ambasadora Ruske Federacije u BiH Petra Ivancova.
On je nakon sastanka u zgradi OHR-a naveo kako je njegova država ponovo izdvojila mišljenje od ostalih članica PIC-a.
„Ako želite od mene čuti nešto loše o SDA, to neću uradit. Poštujem sve političke stranke i čelnike u BiH. Ovu sjednicu PIC-a danas sam sazvao zbog površnih postupaka koji danas imamo, nažalost. Prijetnja obraćanja Ustavnom sudu BiH da bi se promijenilo ime Republika Srpska ozbiljna je greška“, istakao je Ivancov.
Dodao je kako ova prijetnja „izaziva nestabilnost i smanjuje međusobno povjerenje, povećava nesuglasice među narodima i također zaustavlja formiranje vlasti na svim nivoima“.
„I to nije u skladu s Dejtonskim sporazumom i Ustavom BIH. I ta situacija je razlog iz kojeg smo se okupili ovdje. Mislim da sve moje kolege shvataju ozbiljnost situacije. Nismo se dogovorili o komunikeu. Rusija se nije saglasila s izjavom mojih kolega. Nisam se mogao pridružiti tekstu zbog niza razloga. Nažalost, tekst se ne fokusira na probleme koji danas postoje. On je šireg karaktera i o njemu se govori o greškama svih političkih čelnika u BiH“.
Sporna inicijativa
Kako je ranije najavljeno, razgovarat će se o inicijativi Stranke demokratske akcije za pokretanje pravne procedure pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine radi preispitivanje naziva bh. entiteta Republika Srpska.
Iz Ambasade Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini, na čijem čelu je ambasador Petar Ivancov, ranije je saopćeno da je ova ambasada predložila partnerima iz Upravnog odbora PIC-a zakazivanje vanredne sjednice zbog namjere SDA da dovede u pitanje ime RS-a.
SDA je prošle sedmice objavila da će, putem svojih predstavnika u institucijama Bosne i Hercegovine, pokrenuti pravnu proceduru pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine radi preispitivanja naziva RS.
‘Bošnjaci i Hrvati građani četvrtog reda’
Predsjednik te stranke Bakir Izetbegović objasnio je da je ta inicijativa uslijedila “zato što je jasno da su Bošnjaci i Hrvati građani četvrtog ili petog reda u RS-u”.
Prema njegovim riječima, Bošnjaci i Hrvati “nemaju mjesta u institucijama, povratnike vrijeđaju, a RS se naziva drugom srpskom državom na Balkanu”.
“Entitet RS postoji po Ustavu Bosne i Hercegovine kao multietnički entitet, u kojem svi narodi moraju imati jednaka prava, što znači da ne može samo jedan narod biti zastupljen u nazivu, a drugi isključeni”, saopćeno je iz SDA.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik Dodik je odgovorio da će se on, “ako SDA to želi da uradi”, zalagati za rigorozne mjere zaštite RS-a.
Dodao je da je to “inicijativa za razdruživanje u Bosni i Hercegovini” te “rušenje ustavnog poretka”.
Izvor: Al Jazeera i agencije