Evropa pokreće Digitalnu agendu Zapadnog Balkana

EU je za digitalizaciju Balkana spemila grantove od po 30 miliona eura (EPA)

Evropska komisija saopćila je na sastanku Digitalne skupštine u bugarskoj prijestolnici Sofiji pokreće Digitalnu agendu za Zapadni Balkan.

U saopćenju se navodi da je cilj ove agende podrška tranziciji regije u digitalnu ekonomiju i ostvarenje dobrobiti digitalne transformacije, kao što su brži ekonomski rast, više zaposlenih i bolje usluge.

“Digitalno je po definiciji bezgranično, premošćava regije i kontinente. Na današnjoj Digitalnoj skupštini bit će pokrenuta Digitalna agenda za Zapadni Balkan, što slijedi nakon jasne posvećenosti koju su lideri EU-a iskazali u saopćenju potpisanom 17. maja u Sofiji”, kazala je komesarka EU-a za digitalnu ekonomiju i društvo Maria Gabriel.

Neizbježna digitalna transformacija

Ona je navela da je “cilj događaja osigurati građanima regije Zapadnog Balkana u potpunosti uživanje u dobrobiti brze i neizbježne digitalne transformacije”.

U saopćenju objavljenom se navodi da se Gabriel i šestero ministara iz regije Zapadnog Balkana, obavezuje na investiranje u širokopojasnu internet povezanost za šta je EU spremila grantove od po 30 miliona eura.

Također se ovim projektom unaprjeđuje cyber sigurnost, digitalizacija industrije, digitalna ekonomija, kao i povećanje istraživanja i inovacije.

Izvor: Agencije


Reklama