Clinton: Osjećam se užasno jer smo postavili ograničenja ujedinjenju BiH

Već dugo vremena Sjedinjene Američke Države nisu aktivne u Bosni i Hercegovini, a ta je aktivnost dodatno smanjena od kada je predsjednik Donald Trump ušao u Bijelu kuću.

No, inicijativu su preuzele razne nevladine organizacije s novim prijedlozima, a Savjetodavno vijeće za Bosnu i Hercegovinu, neprofitna organizacija iz Washingtona koja se brine za bh. interese u Americi, dodijelilo je nagrade za životno djelo, među ostalima i predsjedniku Billu Clintonu te generalu Wesleyju Clarku, javlja novinar Al Jazeere Ivica Puljić.

Na gala večeri Savjetodavnog vijeća za Bosnu i Hercegovinu počasni gost je bio bivši američki predsjednik Bill Clinton.

“Osjećam se užasno zato što smo vas ostavili s toliko rupa u Dejtonskom sporazumu. No, vjerujte mi da je to bilo daleko bolje nego imati još jedan genocid u Srebrenici. Osjećam se užasno jer smo postavili ograničenja ujedinjenju Bosne”, kazao je Clinton.

Dvadeset i tri godine nakon Daytona američka nemoć, kada je riječ o Bosni i Hercegovini, najbolje se vidjela na nedavnom svjedočenju u Kongresu, kada prvi čovjek State Departmenta za područje evropskog jugoistoka nije mogao odgovoriti na upit kongresmena što ako ne dođe do političkog sporazuma prije izbora.

Matthew Palmer je kazao: “Ako se ne dogovore do oktobra, ako ne bude vlade, ako se kriza nastavi, onda pokušate ponovno, zar ne? Pokušate opet s pritiscima jer nema budžeta, i kada se politički lideri nađu pod pritiskom da riješe krizu, kada počnu ulični protesti.”

‘Najvažnije je da predsjednik SAD-a kaže: Balkan je važan’

Ako State Department ne zna što učiniti u BiH ako izbori propadnu, onda nevladin sektor ima konkretan prijedlog, iznesen u studiji “Vrijeme je za akciju na Zapadnom Balkanu”.

“Ukoliko stranke zaista ne budu mogle naći rješenje, onda predlažemo da to učini visoki međunarodni predstavnik, koji treba iskoristiti svoje ovlasti i nametnuti rješenje. Nadamo se da neće doći do toga. Znamo da Sjedinjene Američke Države i Evropska unija rade na tome da se na vrijeme iznađe rješenje”, kazao je bivši diplomata Jonathan Levitsky.

Bezbroj je aktivnosti, analiza i prijedloga analitičara, fakultetskih profesora, instituta, ali njihove inicijative nisu isto što i inicijativa američke vlade. Kako na praktičan način administracija predsjednika Trumpa može vratiti Ameriku u regiju?

Bivši diplomata Frank Wisner je rekao: “Najvažnije je da sam vrh američke vlade, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država i članovi njegovog kabineta kažu – Balkan je važan!”

Dakle, riječ je o donošenju političke odluke u Bijeloj kući, a ona još nije na vidiku. Do tada stanovnicima Bosne i Hercegovine ostaje kao utjeha poruka starog prijatelja:

“Počastvovan sam što sam ovdje s toliko Bosanaca … Zahvalan sam što sam imao priliku pomoći. Nastavite raditi i nemojte zaostajati za svijetom … Nastavite se boriti”, poručio je Bill Clinton.

Izvor: Al Jazeera


Reklama