Iran i Hrvatska protiv ekstremizma i njegovog povratka u regiju

Mohammad Javad Zarif
S iranske strane postoji interes za isporuke nafte i plina te za ulaganja u Hrvatsku (Reuters)

Iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif i hrvatska ministrica Marija Pejčinović-Burić u četvrtak su došli do zajedničkog stava o potrebi borbe protiv ekstremizma i terorizma i njihovog povratka u ovu regiju, u čemu važnu ulogu ima i kultura, no naglasak njihovog susreta bio je na gospodarskoj suradnji.

“Dotaknuli smo i jedan zajednički izazov s kojim se suočavamo, a to su ekstremizam i terorizam. Došli smo do zajedničkog stava da na njihovom sprječavanju treba raditi i na kulturnoj bazi, kako se oni ne bi vratili u ovu regiju”, rekao je Zarif na zajedničkoj konferenciji za medije nakon susreta s hrvatskom šeficom diplomacije u Ministarstvu europskih i vanjskih poslova u Zagrebu kojim su dominirale teme gospodarske suradnje. 

“Iran je bio jedna od prvih azijskih zemalja koja je priznala neovisnost Hrvatske, izuzetno mi je drago što su naši odnosi prijateljski, na političkom i gospodarskom planu. Nadam se da ćemo uspjeti postići dobru povezanost između privatnih sektora naših država”, dodao je Zarif.

Pejčinović-Burić: Važnost nastavka nuklearnog sporazuma 

“Kao potencijalna područja suradnje naših dviju zemalja posebno smo s naše strane naglasili brodogradnju, energetiku, industriju općenito, turizam, promet, obrazovanje, znanost ali i prehrambenu industriju jer Hrvatska ima halal certifikat i zbog toga ima dobre mogućnosti za izvoz hrane u Iran”, istaknula je Pejčinović-Burić, dodavši kako taj certifikat postoji i u području turizma.

Ukupna robna razmjena Hrvatske i Irana za prvih deset mjeseci 2017. iznosila je 5,4 milijuna američkih dolara.

Hrvatska ministrica je iranskom kolegi prenijela stav Hrvatske, koji je i stav država članica Europske unije, o posebnoj važnosti nastavka nuklearnog sporazuma između Teherana i svjetskih sila koji je prije dvije godine omogućio skidanje sankcija i otvorio prostor za suradnju između Europe i Irana. 

Dvoje ministara je razgovaralo i o krizama u Siriji i Jemenu, posebice u Hrvatskoj važnom kontekstu migrantske krize, a dotakli su se i teme jugoistoka Europe. 

Hrvatski premijer Andrej Plenković i predsjednik Hrvatskog sabora odvojeno su se sastali u četvrtak s iranskim ministrom vanjskih poslova Mohammadom Javadom Zarifom, a u razgovorima su istaknuti tradicionalno dobri odnosi te važnost jačanja gospodarske suradnje.

Tijekom susreta Plenkovića i Zarifa u Banskim dvorima naglašeni su tradicionalno dobri prijateljski odnosi i potreba za jačanjem gospodarske suradnje dviju država, priopćeno je iz Vlade.

U tu svrhu održan je i gospodarski forum, koji je otvorila potpredsjednica vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić.

Plenković i Zarif za smirivanje napetosti na Bliskom istoku

Plenković i Zarif založili su se za smirivanje napetosti na području Bliskog istoka te razgovarali i o situaciji u jugoistočnoj Europi.

Zarifa je primio i predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, a na sastanku je istaknuto zadovoljstvo dobrim odnosima dviju zemalja te njihovim intenziviranjem u posljednje dvije godine, priopćeno je iz Sabora.

Jandroković je naglasio važnost jačanja gospodarske suradnje dviju zemalja, posebno na područjima energetike, brodogradnje te prehrambene industrije s obzirom na to da brojne hrvatske tvrtke posjeduju potvrdu da su njihovi proizvodi u skladu s halalom.

U tom smislu sugovornici su pozdravili današnje održavanje trećeg hrvatsko-iranskog gospodarskog foruma.

Zajednički je istaknuta i važnost parlamentarne suradnje budući da parlamenti imaju bitnu ulogu u razvoju i jačanju bilateralnih odnosa te međusobnog povjerenja i dijaloga. Dobra dinamika parlamentarne suradnje potvrđena je i najavom skorašnjeg posjeta hrvatsko-iranske međuparlamentarne skupine prijateljstva Iranu.

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović primila je Zarifa ranije u četvrtak i s njime razgovarala o jačanju gospodarske suradnje dviju država, pripćeno je iz njezina ureda. 

Zarif je u radni posjet Hrvatskoj stigao s brojnim predstavnicima iranskih tvrtki koji s hrvatskim poduzetnicima sudjeluju na gospodarskom forumu u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, stoji u priopćenju, kako prenosi Hina. 

Prilikom razgovara dvaju čelnika spomenute su brojne hrvatske tvrtke koje već imaju iskustvo poslovanja u Iranu te druge koje su zainteresirane za ulazak na iransko tržište, dok s iranske strane postoji interes posebno za isporuke nafte i plina kao i za ulaganja u Hrvatsku. 

Zarif: Posjet Grabar-Kitarović početak novog poglavlja 

U svrhu jačanja gospodarske suradnje potrebno je riješiti uspostavu platnog prometa na čemu se aktivno radi i u Hrvatskoj i u Iranu. 

Osim o unapređenju gospodarskih odnosa, razgovaralo se i o jugoistočnoj Europi, posebno Bosni i Hercegovini, odnosima Irana i Europske unije, ključnim pitanjima i žarištima od globalnog značaja, s naglaskom na Jemen, Siriju i Afganistan te o migracijama. 

Ministar Zarif istaknuo je posjet predsjednice Grabar-Kitarović Iranu u svibnju 2016.  godine kao početak novog poglavlja u odnosima dviju zemalja. 

Grabar-Kitarović je tada u Teheran stigla u pratnji velikog izaslanstva u kojemu je uz trojicu ministara bilo i sedamdeset hrvatskih gospodarstvenika.

Tijekom boravka u iranskoj prijestolnici susrela se s gotovo svim najvišim iranskim dužnosnicima, no naglasak njezina posjeta ipak je bio na gospodarstvu – potpisana su dva sporazuma o suradnji, održan je iransko-hrvatski gospodarski forum, a predstavnici hrvatskih tvrtki ostvarili su brojne kontakte s iranskim kolegama.

Izvor: Agencije


Reklama