Plenković: Nastavlja se gradnja Pelješkog mosta

Za gradnju Pelješkog mosta Hrvatska je dobila osiguranih 357 miliona eura, kaže Plenković (Al Jazeera)

Projekt izgradnje Pelješkog mosta se nastavlja i on predstavlja strateški projekt za Republiku Hrvatsku i najveći pojedinačni projekt koji se finansira sredstvima Evropske unije, kazao je predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković.

On je dodao da bi projekt trebao biti realiziran do 2020. ili 2021. godine.

“Što se tiče Pelješkog mosta, mislim da je tu Vlada Republike Hrvatske bila sasvim jasna i to sam rekao prije nekoliko dana. Ne samo da se nastavlja projekt izgradnje Pelješkog mosta nego smo dobili osiguranih 357 milijuna eura,” rekao je novinarima Plenković u Jelsi.

Ranije je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović rekao za Faktor.ba kako smatra da Hrvatska ne smije graditi Pelješki most prije nego što se definira pomorska granica između dvije države i BiH osigura pravo nesmetanog pristupa otvorenom moru.

Komšić: Ne postoji saglasnost BiH

Predsjednik hrvatske Vlade ponovio je kako se zauzima za dijalog sa svim susjedima te da se u tom smislu vezano za izgradnju Pelješkog mosta razgovaralo na zajedničkoj sjednici Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara BiH u Sarajevu početkom jula, prenosi Hina.

“Ako bilo što treba pojasniti, sve ćemo pojasniti našim susjedima, međutim tehničke karakteristike mosta su takve da one omogućavaju neškodljiv prolaz svim vrstama plovila koja bi mogla ići prema moru”, naglasio je Plenković.

On je kazao kako ne očekuje međunarodni spor u vezi s gradnjom mosta.

U međuvremenu, bivši član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izjavio je da je Predsjedništvo 2007. godine donijelo zaključak o tome da ne postoji bilo kakva saglasnost BiH za izgradnju Pelješkog mosta.

Kaže i da u vrijeme prošlog mandata Predsjedništva ni sa ministarskog nivoa nije došao nikakav zaključak ili dogovor koji bi mogao biti verificiran u nadležnim organima, Predsjedništvu ili Parlamentu BiH.

“Hrvatska ima pravo da gradi most, ali isključivo u dogovoru sa BiH, odnosno organima države BiH koji su nadležni za vođenje vanjske politike. Taj dogovor mora podrazumijevati riješeno pitanje granica BiH sa Hrvatskom, kao i pitanje pristupa BiH otvorenom moru“, rekao je Komšić.

Izvor: Al Jazeera i agencije