Plenković u Saboru: Ovo nije zakon za Todorića

U Hrvatskom saboru odvija se burna rasprava o takozvanom “Lex Agrokoru”, Prijedlogu zakona o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu.

Odbor za zakonodavstvo Hrvatskog sabora u srijedu je većinom glasova podržao prijedlog zakona.

Dok se priprema restrukturiranje koncerna koji dobavljačima duguje više od dvije milijarde eura, hrvatski premijer Andrej Plenković u Saboru je rekao: “Ovo nije zakon za Ivicu Todorića, ovo nije ‘Lex Agrokor’. Ovo je zakon kojim Republika Hrvatska, Vlada Republike Hrvatske, štite interese hrvatskog financijskog sustava, hrvatskog gospodarstva, radnika i zaposlenika Agrokora, OPG-ova, dobavljača i svih dionika koji su uključeni u proces”, javljaju hrvatski mediji.

Dodao je da, u slučajevima kada privrednici zapadnu u probleme, a učesnici u procesu ne mogu sami naći rješenje, tada država treba preuzeti odgovornost.

“Nije ovo scenarij u kojem netko s trapeza ide prema podu pa ga mreža zadrži. Ova mreža treba zadržati hrvatsku ekonomiju”, rekao je Plenković.

S druge strane, Gordan Maras (SDP), poručio je Plenkoviću: “Ne pristajem dijeliti vašu odgovornost za loše odluke, u interesu jedne tvrtke, i malog broja ljudi. Ovo je zakon o Agrokoru, ovo je zakon o Todoriću. Želite prikriti kako je problem nastao i eskalirao. Želite prikriti interesnu povezanost vaše vlade i Agrokora. Kroz ovaj zakon ne brinete o najmanjim dobavljačima, niti o onima koji rade u Agrokoru, a kakva je vaša povezanost s Agrokorom moglo bi se govoriti satima.”

Goran Beus Richembergh (HNS) optužio je Vladu da se ponaša kao da ima svo vrijeme ovog svijeta, a prije mjesec je bilo poznato kakva je situacija s Agrokorom.

‘Doprinos svih za spas Agrokora’

U međuvremenu, Ivona Janjić, glasnogovornica tima glavnog direktora restrukturiranja Antonija Alvareza III, rekla je da je glavni cilj u što skorijem roku stabilizirati poslovanje.

Potreban je doprinos svih da se Agrokor spasi”, rekla je Janjić.

“Glavni direktor restrukturiranja će direktno nadgledati sve financijske i pravne poslove za vrijeme vrijeme trajanja restrukturiranja. Za vrijeme procesa, uprave će nastaviti raditi u tim kompanijama. Danas tijekom dana će ići i komunikacija sa svim uključenim stranama, prvenstveno s dobavljačima i zaposlenicima.“

Zakon, koji je predložila Vlada, odnosi se na kompanije s više od 5.000 zaposlenih i obavezama većim od 7,5 milijardi kuna (blizu milijardu eura).

“Zakon se odnosi na velike kompanije koje se nađu u određenim poteškoćama, a njihov značaj i veličina imaju sistemski karakter za funkcioniranje hrvatske privrede i financijskog sistema te, u konačnici, ukupnu stabilnost zemlje”, ranije je kazao Plenković na sjednici Vlade.

Zakonom se, pojasnio je, uređuje postupak vanredne uprave, odnosno Vlada bi predložila vanrednog povjerenika, koga onda odobrava i utvrđuje Trgovački sud u Zagrebu, i to ili na zahtjev samog dužnika ili na zahtjev vjerovnika, ali uz saglasnost dužnika.

Premijer poručuje kako nije riječ ni o nikakvoj nacionalizaciji ili državnom intervencionizmu koji bi bez dozvole ugrozio bilo čije vlasništvo.

Predloženi zakon poštuje Ustav Hrvatske, nepovredivost prava vlasništva, kao i slobodnu poduzetništva, istaknuo je Plenković.

Vanredni povjerenik, objasnio je, imao bi zadatak osigurati redovito poslovanje kompanije, omogućiti svježu likvidnost i krenuti u sistemski proces restrukturiranja, u cilju održivosti tvrtke i očuvanja radnih mjesta.

Premijer Hrvatske posebno ističe kako cilj zakona nije “pomaganje bilo kojoj pojedinoj osobi niti konkretnoj kompaniji nego pomoć kvalitetnom i normalnom funkcioniranju hrvatske privrede i našeg financijskog krvotoka i ukupnoj stabilnosti”.

Institut prinudne uprave mogao bi trajati najviše 15 mjeseci, a ako postupak stabilizacije i restrukturiranja ne uspije, kompanija bi otišla u stečaj.

Blokirani računi Francka i Agrofructusa

U međuvremenu, podaci Fine pokazuju da su blokirani računi većih dobavljača Agrokora – Francka i Agrofructusa, javlja Index.hr.

Dobavljačima Agrokor ukupno duguje više od dvije milijarde eura, a neki od njih navode da za deblokadu računa desetak kompanija tog koncerna trebaju pomoć države.

Vlasnik koncerna Agrokor Ivica Todorić ranije ove sedmice potpisao je tzv. standstill aranžman s bankama-kreditorima, koji toj kompaniji donosi novi menadžment, restrukturiranje i stabilizaciju poslovanja.

Nema garancija da će restrukturiranje uspjeti, poručio je Antonio Alvarez III, glavni direktor za restrukturiranje u Evropi u konsultantskoj kući Alvarez & Marsal.

Napomenuo je da ne radi ni za koga osim za kompaniju i sve njene dioničare.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama