Roditelji odbili transfuziju krvi, ljekari spasili novorođenče

Jehovini svjedoci tvrde da se pacijenti koji ne prime transfuziju krvi obično oporave jednako dobro ili čak i bolje od pacijenata koji je prime (EPA)

Beba iz Požarevca čiji su se roditelji protivili da primi transfuziju pozivajući se na verske razloge operisana je, nalazi se na Dečjoj klinici u Tiršovoj u Beogradu i uspešno se oporavlja, potvrdio je za Tanjug direktor te klinike Zoran Radojičić.

Mediji su ranije preneli da bračni par iz Požarevca nije dozvolio da njihova tek rođena beba primi “tuđu krv” jer se to kosi sa verskim uverenjima Jehovinih svedoka, kojima pripadaju. Nakon toga slučaj je preuzeo Centar za socijalni rad u Požarevcu.

Saglasnost za operaciju

Direktorka Centra za socijalni rad u Požarevcu Tatjana Rajić rekla je Tanjugu da je, zahvaljujući timu zaduženom za taj slučaj, sa bebom sada “sve u redu”.

“Naš tim je poštovao sve procedure i reakcija je bila blagovremena. Beba se sada nalazi u klinici u Tiršovoj”, rekla je Rajić.

Kako je naveo Radojičić, beba rođena prije 16 dana nalazi se na odeljenju Neonatalne poluintenzivne nege Univerzitetske dečje klinike.

“Za intervenciju su obezbeđene sve neophodne saglasnosti koje u ovakvim situacijama daje roditelj ili staratelj deteta”, kaže on.

Prema njegovim rečima, dečak je 12. novembra, dan nakon rođenja, doveden na Kliniku u Tiršovoj sa Instituta za nenonatologiju zbog potrebe visokospecijalizovane dijagnostike, lečenja i nege u okviru Odeljenja za neonatalnu hirugiju.

Jehovini svedoci su, inače, registrovana verska zajednica, upisana u Registar crkava i verskih zajednica Srbije.

Jehovini svjedoci: ‘Nema garancija ni s transfuzijom’

Na njihovom sajtu objašnjeno je da ne prihvataju transfuziju krvi iz verskih, a ne medicinskih razloga.

Pozivaju se na hebrejske i grčke delove Svetog pisma, u kojima se, kako piše, nalaze jasne zapovesti da se “uzdržavamo od krvi”.

Na zvaničnom sajtu Jehovinih svedoka piše i da je zabluda da svake godine umru mnogi pripadnici njihove vere, uključujući i decu, jer su odbili transfuziju krvi.

“Hirurzi redovno izvode komplikovane hirurške zahvate bez transfuzije krvi, kao što su operacije na srcu, ortopedske operacije i transplantacije organa. Pacijenti koji ne prime transfuziju krvi, među kojima su i deca, obično se oporave jednako dobro ili čak i bolje od pacijenata koji prime krv.  U svakom slučaju, niko ne može sa sigurnošću reći da će pacijent umreti ako odbije transfuziju krvi, niti da će preživeti ako je prihvati”, piše na sajtu ove verske zajednice.

Pravo na život ili pravo na vjeru

Hirurg dr. Milena Jauković kaže da se, kada je reč o operacijama, stvari ne mogu generalizovati jer je svaka priča za sebe.

“Postoji mogućnost da se pacijent nakon operacije oporavi čak i ako je izgubio dosta krvi, a nije primio transfuziju, ali mnogo sporije i uz znatno veći rizik po zdravstveno stanje, pa i život”, objašnjava Jauković.

Takođe, napominje, treba imati u vidu da se lekari na transfuziju krvi odlučuju samo kad moraju, odnosno kada je život pacijenta direktno ili indirektno ugrožen.

“Krv je dragocena i ne daje se tek tako, za svaki slučaj. Često je transfuzija krvi jedini način da se pacijent oporavi, čak i nakon uspešne operacije”, kaže dr. Jauković.

Pojedini stručnjaci za prava deteta kažu da je ovo jedna od situacija kada dolazi do tzv. “sukoba prava”.

Naime, Ustav Srbije priznaje pravo na slobodno izražavanje vere i verskih običaja, ali kaže i da je pravo na život neprikosnoveno.

“Nesporno je da roditelji imaju pravo da vaspitavaju svoje dete u duhu svojih uverenja, ali su takođe obavezni da donose odluke koje su u njegovom najboljem interesu. Odluka koje može da ugrozi zdravlje ili život deteta ne može biti u njegovom najboljem interesu i tada je potrebna zaštita deteta”, objašnjava Radovan Cicvarić, direktor Užičkog centra za prava deteta.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama