Mediji: Hag presudom Mladiću amnestirao Miloševića

Sudije nisu našle dokaze da bi Slobodan Milošević ili neko od njegovih beogradskih kolega bio saučesnik udruženog zločinačkog poduhvata (EPA)

Haški sud je u presudi Ratku Mladiću amnestirao Slobodana Miloševića i Beograd od odgovornosti za rat u Bosni i Hercegovini, tiho, ne objavljujući to na velika zvona, piše zagrebački Jutarnji list.

Milošević je imao neke veze s Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem, ali prema mišljenju Haga nedovoljno jake da bi se smatralo da je član udruženog zločinačkog poduhvata u sklopu kog su počinjeni zločini u Bosni i Hercegovini, piše zagrebački dnevnik.

Iako je Mladić optužen da je zločine počinio zajedno sa Miloševićem i njegovim beogradskim saradnicima, sudije su u srijedu, čitajući sažetak presude, izbacili lidera Srbije i Jugoslavije Slobodana Miloševića, piše u tekstu.

U samoj presudi navodi se da sudije nisu našle dokaze da bi Slobodan Milošević ili neko od njegovih beogradskih kolega bio saučesnik udruženog zločinačkog poduhvata od 1991. do kraja 1995. godine sa ciljem protjerivanja Hrvata i Bošnjaka, tadašnjih Muslimana, s velikih dijelova BiH na kojima su Srbi htjeli svoju etnički homogenu državu, piše Jutarnji list.

Neobično je da je ta vrlo važna činjenica sakrivena u fusnoti broj 15357 na dnu 2090. stranice haške presude Mladiću: “Sudsko vijeće nalazi da je više osoba sudjelovalo u udruženom zločinačkom pothvatu, uključujući Radovana Karadžića, Momčila Krajišnika, Biljanu Plavšić, Nikolu Koljevića, Bogdana Subotića, Momčila Mandića i Miću Stanišića”.

Fusnota

Uz to ide fusnota, na dnu stranice malim slovima: “Dokazi koje je primilo sudsko vijeće nisu pokazali da su Slobodan Milošević, Jovica Stanišić, Franko Simatović, Željko Ražnatović ili Vojislav Šešelj sudjelovali u realizaciji zajedničkog kriminalnog cilja”, navodi Jutarnji list.

Haški tribunal u srijedu je Ratku Mladiću, generalu i bivšem ratnom komandantu Vojske Republike Srpske, izrekao prvostepenu presudu i osudio ga na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog progona, istrebljenja, zločina protiv čovječnosti, ubistva, nehumanog djela prisilnog premještanja, deportacije, teroriziranja i protivpravnog napada na civile te uzimanja talaca.

Mladić je oslobođen samo po prvoj tački optužnice za genocid u šest općina (Ključ, Kotor-Varoš, Sanski Most, Prijedor, Vlasenica i Foča) tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Izvor: Agencije


Reklama