Hrvatska: Svađa sa susjedima tema kampanje

Hrvatska prijevremene izbore čeka u trenutku zaoštrenih odnosa sa Srbijom. Rat riječima, prosvjednim notama, pokušaj Hrvatske da blokira pregovore Srbije s Europskom unijom, uhićenje navodnog hrvatskog špijuna – sve je to obilježilo predizborni period. Tu su i nesuglasice s drugim susjedima – neke stare, neke nove. Urušavanju odnosa doprinijela je i izbjeglička kriza prošle godine.
Prepirke državnih institucija Hrvatske i Srbije pune retke novina. U predizborno vrijeme u središtu pažnje je zakon Srbije temeljem kojeg za ratne zločine 90-ih mogu suditi i hrvatskim državljanima.
“Hrvatska, kao članica EU-a, kao članica Sjevernoatlantskog saveza, neće dopustiti da Srbija pretendira nakon Haaga biti ‘mali Haag’ i svojim optužnicama dovoditi naše državljane, naše branitelje, u položaj nesigurnosti”, rekao je Andrej Plenković, predsjednik Hrvatske demokratske zajednice.
Put Srbije u EU adut Hrvatske
“Bude li potrebe, ući ćemo u sukob. Mislim, ne, naravno, ratni sukob, nego u sukob mišljenja, jurisdikcije, zakonodavstava…”, poručio je predsjednik Socijaldemokratske partije Zoran Milanović.
Put Srbije prema članstvu u EU adut je Hrvatske za pritisak da se sporni zakon izmijeni, izvještava iz Zagreba reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić.
“Ja sam za blokadu pregovora ako Srbija neće odustati od zakona o univerzalnoj jurisdikciji”, kaže predsjednik Mosta Božo Petrov.
“Mi ćemo znati stvoriti i kod europskih partnera potrebnu većinu da se to gleda kao jedan stav, koji nije samo isključivo, jer i doista nije bilateralnog karaktera”, rekao je politički tajnik HDZ-a Davor Ivo Stier.
“Ovu konkretnu temu treba uložiti puno napora da se riješi bilateralno”, smatra Vesna Pusić iz Hrvatske narodne stranke.
Iako čvrstih stavova, sudionici kampanje nisu je, kao prije, temeljili na odnosima sa susjedima, kažu politički analitičari. Uz iznimku – snimku razgovora šefa SDP-a s veteranima. No, ko ju je poslao medijima – ne zna se.
“Jedini koji je susjedima pokazivao mišiće u sklopu kampanje je, zbog nesretnog razgovora, bio Milanović. Plenković je izbjegavao vanjsku politiku i nije se bavio susjedima”, kaže politički analitičar Darijo Čerepinko.
Na vanjskoj politici, odnosu hrvatske Vlade i mađarskog MOL-a oko INA-e, slomila se prošla Vlada. Most je tražio ostavku HDZ-ovog Tomislava Karamarka, kojemu je dokazan sukob interesa zbog poslova njegove supruge s konzultantom MOL-a.
Karamarko je zagovarao prekid arbitražnog postupka. Novo stranačko vodstvo ima drukčije mišljenje.
Arbitraža zbog INA-e
“Nastavljamo s arbitražom i zaoštriti ćemo nacionalne interese”, kaže Stier.
“Arbitraža se treba pričekati da dođe do kraja, da se završi, a nakon toga se trebaju postaviti novi uvjeti”, poručio je Petrov.
“Cijeli taj slučaj zaista treba razrješiti. To je nešto što jako teško leži na ramenima cijele zemlje”, kaže Vesna Pusić.
Suglasni su i kad je riječ o arbitraži sa Slovenijom oko državne granice – Hrvatska je iz postupka, uz politički konsensus, izašla nakon što je otkriveno da je neovisni član Suda, kojeg je imenovala Slovenija, o postupku razgovarao s članicom slovenskog tima.
Ono oko čega se stranke ne slažu je tko je više kriv za neriješena pitanja i narušene odnose sa susjedima.
Izvor: Al Jazeera