Opozicija: Obmana građana RS-a referendumom

Dan nakon referenduma o Danu RS-a pojavile su se informacije o raznim zloupotrebama i namještanju podataka o izlaznosti.
Iz Komisije za sprovođenje referenduma tvrde da nisu dobili pritužbe. Opozicija pita šta vlasti dalje planiraju.
U Banjaluci, nakon referenduma, stranke su nastavile predizbornu kampanju.
Građani, sa kojima je razgovarala novinarska ekipa Al Jazeere, uglavnom kažu da su zadovoljni rezultatom.
Potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić upozorio je kako podaci o izlaznosti nisu tačni. Pojavile su se i informacije kako su pojedini glasači glasali na više mjesta sa više ličnih dokumenata.
Predsjednik republičke Komisije za sprovođenje referenduma Siniša Karan odgovara na optužbe entitetskog potpredsjednika
„Mi nemamo do današnjeg dana, shodno Zakonu o referendumu, ako ste primijetili i ovdje da upravo 24 sata traje taj period kada je moguće da se građani obrate Republičkoj komisiji ako je osporeno bilo njihovo pravo da glasaju. Dakle, nemamo još nijednu žalbu, nijednu pritužbu, nemamo još na referendumski postupak do sada i nismo je ni imali ni tokom cijelog referendumskog dana i ne bih da komentarišem izjave gospodina Salkića, potpredsjednika RS, ali mislim da su potpuno paušalne“, kaže Karan.
Narod platio cijenu
Za predsjednika SDS-a Mladena Bosića, izlaznost od 55 posto je slaba. Smatra da je opozicija, kako kaže, spasila referendum.
Igor Crnadak iz PDP-a kaže da je vlast obmanula građane RS-a.
„Vlasti u RS su obmanule i druge političke partije i narod sa tim što su govorili da postoji podrška Srbije, a podrške Srbije nije bilo. To je jedna stvar koja nas je dovela u vrlo delikatnu poziciju. Ja mislim da je vrlo teško predvidjeti šta će se dešavati u narednim danima. Jeste bio pokušaj da se od ovoga napravi jedan veliki predizborni skup SNSD-a, koji će da plati narod, ali da to nije dalo efekta“, dodaje.
„I prije održavanja referenduma pojedini političari izrazili su sumnju kako je održavanje referenduma povezano sa predizbornom kampanjom i to u korist vladajućeg SNSD-a Milorada Dodika“, izvještava reporterka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić.
Novinarka Ljiljana Kovačević slaže se da je referendum bio bonus vlasti u predizbornoj kampanji. Međutim, smatra da to nije bilo presudno, već, kako kaže, to što Dodik nije imao drugi izlaz.
„Sad je obrnuta situacija – da rezultati referenduma daju vjetar u jedra opoziciji“, dodaje.
Iz Vlade RS ranije su saopštili da će izmjenama Zakona o praznicima da se bave poslije lokalnih izbora. Ponovili su kako će promijeniti samo dio koji se tiče obaveze proslavljanja Dana RS, 9. januara.
Izvor: Al Jazeera