Preventivni pregledi u borbi protiv raka dojke

Iako je rak dojke najčešći zloćudni tumor kod žena u Srbiji, odziv na preventivne preglede, upozoravaju doktori, nije zadovoljavajući. Nacionalni skrining za ovu bolest u Srbiji se sprovodi već četiri godine, a u velikom broju gradova na besplatan preventivni pregled odazove se manje od polovine pozvanih žena.
I ne pomišljajući na bolest, prije desetak godina otišla je na rutinski pregled. Dijagnoza – rak dojke zatekla je Jasminu Lukić u najzahtjevnijem periodu života. Majka dvoje djece, pred kojom su tek izazovi njihovog odrastanja.
„I sta ću sad jer ja sam upala u onu zamku – maligna bolest i smrt, Šta ću ja kako će moja djeca bez mene i onda sam shvatila koga nema bez njega se može, ali ja bez moje djece, moje porodice ne mogu“, kazala je Jasmina Lukić, predsjednica Udruženja “Budimo Zajedno”.
Krenula je borba koja je dugo trajala i uspješno završila. Danas putem Udruženja za pomoć oboljelima od raka poziva žene da prevenciju shvate ozbiljnije. U Srbiji se skrining za rak dojke sprovodi već četiri godine, ali u mnogim gradovima doktorima je i dalje problem da dostignu željeni odziv.
U subotičkom Zavodu za javno zdravlje kažu da se u tom gradu ove godine na mamografski pregled odazvalo manje od polovine žena.
„Ako pogledamo tih 45 posto onda je to približno onom broju koji smo sebi zadali kao cilj da u prvom ciklusu imamo 50 posto obuhvat. Nismo tako daleko od tog svog cilja ali je to daleko od onog što zahteva skrining i što smo mi potpuno svesni“, rekla je Nada Kosić Bibić, iz Zavoda za javno zdravlje Subotica.
Nedovoljan odziv žena
Da bi preventivni pregled bio uspješan, a žene liječene na vrijeme, odziv mora da bude najmanje 75 posto. Subotičanke sa kojima smo razgovarali kažu da na preglede idu redovno, a nedovoljno interesovanje sugrađanki različito vide.
„Zato što je to, kako da kažem posao, i onda jurcaju i privatno i idu u firmu i ne stižu“, rekla je Marija, stanovnica Subotice.
„Verovatno zato što se plašimo da ćemo čuti nešto loše, verovatno ne volimo sebe dovoljno“, kazala je Rozalija, stanovnica Subotice.
Upravo je strah od smrti jedna od glavnih prepreka na koju nailaze doktori.
„Ono što je nama bilo alarmantno gde nam je ukazivalo jasno da zaista imamo problem sa nedovoljno razvijenom svešću žena. Jedan dobar procenat žena izjavljivao je kako je najbolje da ništa ne znaju. Taman posla da ode i da još otkrije da od nečega boluje“, kazala je Nada Kosić Bibić.
A statistika o najsmrtonosnijem obliku kancera u Srbiji je porazna.
„Od raka dojke u Srbiji svake godine oboli više od 4000 žena. Čak 1600 njih umre, velikim delom i zbog toga što bolest kasno otkriju. U najvećem riziku su žene starosti 50 do 69 godina“, javlja reporterka Al Jazeere Jelena Milutinović.
Sve žene u tom životnom periodu dobile su ili će dobiti pozive za preventivne preglede.
„Žene prvo treba da shvate da je za njih najvažnije da vode računa o sopstvenom zdravlju i da taj pregled nije tako bolan niti tako strašan, zapravo uopšte nije strašan kao što se piše“, objašnjava Jasmina Lukić.
Kada se otkrije na vrijeme, rak dojke izlječiv je u više od 90 posto slučajeva.
Izvor: Al Jazeera