Kovač: Srbija treba odvratiti RS od referenduma

U hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova održan je drugi sastanak Vladine Komisije za praćenje obaveza Srbije u pregovaračkim poglavljima 23 i 24.
Nakon sastanka su utvrdili da Hrvatska ne napada Srbiju, nego da joj želi pomoći da počne ispunjavati obaveze u okviru mjerila Evropske unije.
Ministar vanjskih poslova Hrvatske Miro Kovač komentirao je i najavljeni referendum o Danu Republike Srpske i rekao kako smatra da on ne bi trebao biti održan.
Dodao je da Hrvatska, kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, želi da Bosna i Hercegovina opstane kao država.
Kovač smatra da bi i državni vrh Srbije trebao reagirati.
“Želimo da BiH napreduje prema članstvu u EU, a sve to jasno nije kompatibilno s nekakvim referendumima o samostalnosti, o izdvajanju RS-a. To je za nas neprihvatljivo i mi očekujemo da će i državni vrh Srbije izvršiti odgovarajući utjecaj na čelnike RS-a i odvratiti ih od te nakane održavanja referenduma”, kazao je Kovač.
Sastanak u Beogradu
Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer te zemlje Aleksandar Vučić zakazali su za sutra u Beogradu sastanak sa liderima srpskog naroda u BiH.
Na sastanku će biti riječi o narednim koracima nakon zaključaka Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira u BiH.
Zaključcima su lideri bh. entiteta Republika Srpska pozvani da ne održe referendum o 9. januaru kao danu RS-a, koji je zakazan za 25. septembar.
Rusija nije podržala zajedničku izjavu Upravnog odbora PIC-a.
Vlasti u RS-u odbacuju pozive da ne održe referendum.
Ustavni sud BiH je ranije utvrdio da je 9. januar kao dan entiteta neustavan.
Sastanku u četvrtak, 1. septembra, u Beogradu, kojem je domaćin Nikolić, prisustvovat će, osim Vučića, član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, predsjednik RS-a Milorad Dodik, premijerka RS-a Željka Cvijanović i predsjednik Srpske demokratske stranke Mladen Bosić, saopćeno je iz kabineta predsjednika Srbije.
Izvor: Al Jazeera