Otvoreno pismo Vlade RS-a o referendumu

PIC će sutra razmatrati odluku Vlade RS-a o referendumu (Al Jazeera)

Referendum na kojem će se 25. septembra zatražiti mišljenje građana o tome da li 9. januar treba da se obilježava i proslavlja kao Dan Republike Srpske je korak ka provođenju odluke Ustavnog suda BiH, navela je Vlada RS-a u otvorenom pismu svim akreditovanim ambasadorima u BiH.

„Iako se RS ne slaže s odlukom Ustavnog suda BiH u bitnim pitanjima, referendum predstavlja korak ka njenom provođenju. Jedini izričit nalog iz odluke je da Narodna skupština Republike Srpske ‘uskladi’ član 3(b) Zakona o praznicima s Ustavom BiH. U odluci se ne kaže da Narodna skupština RS-a mora da ukine praznovanje na 9. januar, niti na neki drugi način konkretizuje šta je potrebno u okviru tog usklađivanja“, stoji u pismu.

Izražava se i uvjerenje da se Dan RS-a može proslavljati bez diskriminacije bilo koje vjerske ili nacionalne zajednice.

Puko obilježavanje datuma

„Prvi korak ka usklađivanju zakona je da RS utvrdi da li građani žele da zadrže 9. januar kao datum praznika. Nakon što građani daju svoj stav, Narodna skupština RS-a može da ga razmotri u sklopu nastojanja da se uskladi član 3(b) Zakona o praznicima s Ustavom. Odluka Ustavnog suda ne može nikako značiti da je RS zabranjeno obilježavanje dana svog nastanka“, tvrdi se u pismu.

Važno je konstatovati, navode iz Vlade RS-a, da se odluka Ustavnog suda ne može razumno tumačiti kao da RS zabranjuje da obilježava 9. januar kao godišnjicu njenog osnivanja.

Referendum će, kako se dodaje, biti informativan za Narodnu skupštinu RS-a u njenim razmatranjima načina izvršenja odluke Ustavnog suda BiH od 26. novembra 2015. godine o Danu RS-a.

Softić i Džaferović: Spriječiti referendum

Vijeće za implementaciju mira (PIC) na nivou ambasadora zemalja članica trebalo bi zasjedati 30. augusta, i raspravljati o najavljenom referendumu o Danu Republike Srpske, kazao je medijima ranije visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.

Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Safet Softić (SDA) smatra da PIC, odnosno međunarodna zajednica trebali na neki način spriječiti dalju eskalaciju tenzija i donijeti odluku koja je jedino moguća, a to je, kaže Softić, stavljanje van snage odluke o referendumu.

Dodao je da su zemlje koje su na neki način učestvovale u uspostavljanju mira u BiH, referendum označile kao antidejtonski čin zbog čega on ne vidi razloge da to bude drugačije.

Poslanik SDA u Predstavničkom domu PSBiH Šefik Džaferović ističe da je jedina moguća i logična odluka PIC-a da ukine odluku Narodne skupštine Republike Srpske o referendumu koji je zakazan za 25. septembar.

„Visoki predstavnik je dio ustavnopravnog sistema BiH i on treba da reagira u situacijama kada je povrijeđen Ustav BiH, Dejtonski mirovni sporazum. Oni koji tvrde da bi ukidanje Odluke NSRS-a bilo nedemokratsko zalažu se za anarhiju jer ne može biti nedemokratski ne poštivati odluke Ustavnog suda koje su konačne i obavezujuće“, kazao je Džaferović.

Nović: Atak na demokratiju

Delegat Kluba Srba u Domu naroda PSBiH Sredoje Nović (SNSD) kaže da od sutrašnje sjednice PIC-a ne očekuje ništa posebno, smatrajući da nakon sjednice neće biti nikakvih novih iznenađenja.

„Treba imati isuviše hrabrosti da se zabrani jedan referendum, onda je to definitivno atak na demokratiju u svakoj zemlji. Referendum je savjetodavna izjava građana šta oni misle o određenom pitanju“ kazao je Nović.

Sastanak Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) trebao je biti održan 23. augusta, ali je sjednica odgođena zbog dodatnih konsultacija.

Izvor. Agencije


Reklama