Orešković: Ne prodajemo sve velike kompanije

Premijer Orešković je najavio i da Hrvatska neće prekinuti arbitražu oko naftne kompanije INA (Al Jazeera)

Nakon što je sa popisa strateških državnih poduzeća na telefonskoj sjednici skinula osam kompanija, Hrvatska vlada tvrdi da to ne znači i prodaju.

S popisa poduzeća, koja se smatraju onima od posebnog državnog interesa, Vlada je uklonila Podravku, ACI, Končar-elektroindustriju, Petrokemiju, Croatiu Airlines, Luku Rijeka, Croatia banku te Croatia osiguranje.

Istovremeno, naftna kompanija INA, koja je dosad bila na 53. mjestu, dospjela je na vrh popisa strateških poduzeća, od posebnog državnog interesa.

Premijer Hrvatske Tihomir Orešković je istakao da su na prodaju udjeli u Končaru, Croatia osiguranju, lancu hotela Sunčani Hvar i kompaniji Eutelsat Communications.

“Time će se prikupiti 200 miliona eura za pokrivanje javnog duga. Podravka i ostalo ne ide na prodaju“, kazao je Orešković.

‘Karamarko nije naštetio interesima Hrvatske’

Govoreći o aferi koja potresa prvog potpredsjednika vlade Tomislava Karamarka, Orešković je rekao da on nije uradio ništa protiv interesa Hrvatske.

Dnevnik Nacional je objavio da je lobista mađarske kompanije MOL Josip Petrović plaćao usluge savjetovanja o stanju na energetskom tržištu kompanija u vlasništvu Karamarkove supruge Ane.

Ana Karamarko rekla je kako posao njene agencije Drimia nema veze s politikom niti je kad obavljala poslove za Peritus savjetovanje u vlasništvu Josipa Petrovića koji bi bili u interesima mađarske naftne kompanije MOL.

Premijer Orešković je najavio i da Hrvatska neće prekinuti arbitražu oko naftne kompanije INA, koju upravo vodi protiv MOL-a.

Rekao je da će biti formiran pregovarački tim koji će započeti pregovore s mađarskim suvlasnikom hrvatske naftne kompanije.

Orešković tvrdi da će se i sam jače uključiti u pregovore.

Dogovor vladajuće koalicije

HDZ-ov ministar saobraćaja Oleg Butković je kazao da odluke o privatizaciji zasad nema, i kako bi se o tome prvo moralo usaglasiti vodstvo vladajuće koalicije HDZ-a i MOST-a, stranke koja se prodaji protivi.

 “Ova odluka, koju je vlada donijela na telefonskoj sjednici, ne znači da će sve te tvrtke ići u privatizaciju. Još ne znamo da li će ići, ni kada će ići. Znači, kada i ako bude išla bilo kakva privatizacija, onda je ključno da se za takvu jednu odluku moraju sastati politička tijela vladajućih koalicija“, istakao je Butković.

Predsjednik opozicionog SDP-a Zoran Milanović je kazao kako tu nema jasnog plana i da je neko donio loše korporativne poslovne običaje koji možda, kako je rekao, funkcioniraju u farmaciji, ali ne i u državi.

“Niti je pripremljena, niti je razložna niti je u nacionalnom interesu. Da se sa popisa strateških tvrtki uklone određene tvrtke od kojih je, dakle, praktički za sve postoji razlog zašto su na tom popisu, a intencija ove odluke je da se odgovornost spusti na CERP i da tamo činovnici praktički vode postupak. Pa recimo, hipotetski i za tvrtku kao što je ACI MARINE. Ako to nije strateška tvrtka ,onda ne znam šta je“, zaključio je Milanović.

Izvor: Al Jazeera 


Reklama