Zabrinutost zbog ponašanja makedonske policije

Vijeće Europe zabrinuto je zbog optužbi da su makedonski policajci loše postupali prema izbjeglicama i migrantima na granici s Grčkom. Zalaže se za bolje osposobljavanje tih policajaca, stoji u izvješću objavljenom u srijedu.
Posebni izaslanik glavnog tajnika Vijeća Europe za migracije, koji je bio u misiji u Grčkoj i Makedoniji u ožujku, izražava zabrinutost zbog “optužbi o lošem postupanju policije na makedonskoj granici”, prenosi Hina.
Preporuča da Vijeće Europe pomogne makedonskim vlastima da osposobe sve dotično osoblje kako bi se zajamčilo da se “granicu s Grčkom nadzire sukladno obvezama zemlje u području ljudskih prava”.
Suzavcem i šok-granatama na izbjeglice
Posljednji mjeseci obilježeni su jakim tenzijama na granici Grčke i Makedonije, u kontekstu priljeva migranata koji žele doći do Zapadne Europe balkanskom rutom.
Nekoliko stotina izbjeglica i migranata ozlijeđeno je u pokušaju prelaska te granice.
Makedonski policajci koristili su suzavac i šok-granate za njihovo odvraćanje.
Izvor: Agencije