Advokat Crnalić: Radončiću ukinut pritvor

Sud Bosne i Hercegovine ukinuo je pritvor Fahrudinu Radončiću, lideru Saveza za bolju budućnost BiH, potvrdio je za bosanskohercegovačku agenciju Patria Asim Crnalić, Radončićev advokat.

„Ja idem prema Sudu BiH da gospodin Radončić izađe u mojoj pratnji da se ne bi dogodilo isto kao prošli put“, kazao je Crnalić za Patriju misleći na izjave koje je Radončić davao novinarima po izlasku na slobodu 17. februara nakon čega mu je ubrzo ponovo određen pritvor zbog kršenja mjera zabrana.

Radončić je u pritvoru proveo dva i po mjeseca, a određene su mu mjere zabrane. Crnalić još uvijek ne zna koje su to mjere.

Na taj način prihvaćen je prijedlog odbrane da se Radončić brani s slobode.

Krajem prošlog mjeseca na Sudu BiH počela je glavna rasprava u slučaju „Fahrudin Radončić i drugi“ čitanjem optužnice koja Radončića, te Bakira Dautbašića, Bilsenu Šahman i Zijada Hadžijahića tereti kao organiziranu grupu čiji je cilj navodno bio počinjenje kaznenog djela, ometanje rada pravosuđa i davanje odnosno primanje nagrade za trgovinu utjecajem.

Zastupnik u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i predsjednik Saveza za bolju budućnosti Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić polovicom marta na Sudu BiH izjasnio se kako se ne osjeća krivim za djela koja mu se stavljaju na teret.

Ostali iz predmeta – Bakir Dautbašić, Bilsena Šahman i Zijad Hadžijahić – također su se izjasnili da nisu krivi.

Optužnica tereti Radončića da je predvodio organiziranu grupu koja je od 14. decembra 2015. do 12. januara 2016. godine počinila niz kaznenih djela.

Prekršio mjere zabrane

Dautbašića i Hadžijahića optužnica tereti za ista kaznena djela, kao i Radončića – udruživanje radi počinjenja kaznenog djela, ometanje rada pravosuđa i davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem, dok je Šahman optužena za udruživanje radi počinjenja kaznenih djela i ometanje rada pravosuđa.

Radončić je uhapšen 25. januara, a Dautbašić i Šahman dvije sedmice ranije.

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine je optužnicu protiv njih podignulo 5. februara, a potvrdio ju je Sud BiH deset dana kasnije.

Radončić je 17. februara pušten iz pritvora uz mjere zabrane koje su se odnosile na zabranu napuštanja adrese boravišta, sastajanja sa svjedocima koji su saslušani, davanja izjava medijima, kao i sastajanja ili komuniciranja s drugim osobama optuženim u istom predmetu.

Tužiteljstvo je od Suda BiH zatražilo ponovno vraćanje Radončića u pritvor, što je učinjeno 4. marta, jer je optuženi prekršio mjere zabrane: napuštanje mjesta boravišta, kućnog pritvora i kontaktiranje s medijima.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama