Hoće li Karadžić biti proglašen krivim za genocid?
Presuda bivšem predsjedniku Republike Srpske (RS) Radovanu Karadžiću, koja je zakazana za 24. mart u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), porodicama ubijenih u srebreničkom genocidu u julu 1995. godine i bivšim logorašima predstavlja samo djelomično zadovoljenje pravde, jer za zlodjela koja su počinjena, poručuju oni, ne postoji adekvatna kazna.
Hasan Nuhanović je u julu 1995. godine, u vrijeme posljednjeg napada na srebreničku enklavu, radio kao prevodilac pri timu Ujedinjenih naroda stacioniranom u Srebrenici. U srebreničkom genocidu izgubio je majku, oca i brata.
Nuhanović kaže kako je za njega veoma bitno šta će pisati u presudi 24. marta, prenosi Anadolija.
Prema njegovim riječima, postoji populacija u BiH koja možda pažljivije prati ono što se dešava u Hagu nego ostali dio stanovništva, zato što je direktno pogođena zločinima i genocidom.
“Mislim da je jako malo ljudi pročitalo optužnicu protiv Karadžića. To govorim zato što tamo stoji niz navoda, stvari za koje je Karadžić optužen i sada treba da vidimo da li će biti i osuđen. Nama je Karadžić bitan u cijeloj ovoj priči, 20 godina nakon srebreničkog genocida, zato što je bio, po svojoj funkciji, iznad svih onih u koje smo do sada upirali prstom”, pojasnio je Nuhanović.
Genocid na mnogim područjima
Ono što se naziva srebreničkim genocidom, smatra on, zapravo je mnogo šire od same Srebrenice.
“Radi se o Bošnjacima ili muslimanskom stanovništvu Podrinja nad kojim je izvršen genocid. To zapravo piše i u presudi iz februara 2007. godine, koju je donio Međunarodni sud pravde. Piše da je i u i oko Srebrenice počinjen genocid nad bosanskim muslimanima, ne piše nad Srebreničanima. Imamo i užasne zločine koji su počinjeni 1992, onda imamo i one koji kažu da je bio genocid i u Prijedoru, Foči ili nekom drugom dijelu BiH i ja smatram da jeste”, istakao je Nuhanović.
Presuda Radovanu Karadžiću, optuženom u Haškom tribunalu za genocid u Srebrenici počinjen 1995. i još nekoliko bh. općina 1992, progon nesrpskog stanovništva, teroriziranje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, kako kaže Nuhanović, mogla bi sve u BiH približiti istini.
“Ako u presudi bude pisalo da je genocid počinjen, ne samo u Srebrenici nego i na drugim mjestima u BiH, nad Bošnjacima, mislim da će ta presuda da nas sve približi jednoj istini. Bit ćemo puno bliže jednoj istini o onome šta se dogodilo prije više od 20 godina u BiH”, pojasnio je Nuhanović.
Kaže kako je zainteresiran i za to koliko će i hoće li se opće stanje u regiji promijeniti u pozitivnom smislu nakon ove presude. Za članove porodica ubijenih, dodao je, apsolutna pravda ne postoji.
Mehmed Musić u svjedočenju u Hagu kazao da je Karadžić veći fašist od Hitlera [Izvor: Anadolija]
“Svi očekujemo da on (Karadžić) dobije doživotnu robiju. Ali, koliko god on dobio godina, nama je važno da bude osuđen za genocid, jer nije genocid počinjen samo u Srebrenici. Počinjen je i u Vlasenici, Prijedoru, Višegradu, Zvorniku, u svim gradovima gdje su stradale hiljade ljudi. Nema tog suda koji ga može osuditi, a da mi budemo zadovoljni”, poručio je Musić.
Musić je svjedočio i u slučaju protiv Slobodana Miloševića 2003, kao i Momčila Krajišnika 2004. godine.
Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, optužen je za genocid u Srebrenici počinjen 1995. i još nekoliko općina 1992. godine, progon nesrpskog stanovništva, teroriziranje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Uhapšen je 2008. godine, nakon više od decenije provedene u bjekstvu.
Suđenje mu je počelo u oktobru 2009, a Tužilaštvo je s izvođenjem dokaza počelo pola godine kasnije i ovaj proces okončalo u maju 2012. godine.
Karadžić, koji se sam brani, svoje svjedoke pozivao je od oktobra 2012. do maja 2014.
Presudu će donijeti vijeće kojim predsjedava južnokorejski sudac O-Gon Kwon, a čiji članovi su Howard Morrison i Melville Baird.
Izvor: Agencije