Skupština Kosova zasjedala bez opozicije

Opozicija pola godine blokira rad Skupštine (Arhiva)

Poslanici Skupštine Kosova na sjednici u utorak, koja je nastavak redovne sjednice prekinute u četvrtak, bez prisustva opozicije, nisu usvojili Vladine preporuke za imenovanje članova Organa za razmatranje javnih nabavki.

Poslanici Demokratskog saveza Kosova premijera Ise Mustafe uopće nisu glasali za prijedlog Vlade, tako da je od 75 prisutnih, 40 glasalo za, jedan je bio protiv i jedan suzdržan.

Izbor članova Organa za razmatranje javnih nabavki bio je jedina tačka dnevnog reda današnje sjednice.

Njihov izbor je jedan od osam kriterija koje je od Kosova tražila Evropska komisija u posljednjem izvještaju o procesu vizne liberalizacije, objavljenom u decembru prošle godine.

Skupštinska komisija je prethodno konstatovala da dvojica predloženih predstavnika iz srpske zajednice Mirko Simović i Stojan Stanojković ne ispunjavaju uslove da budu dio Organa za razmatranje javnih nabavki.

Zbog toga njihova imena nisu ni stavljena na glasanje, a glasalo se za ostale predložene kandidate. To su Agim Shala, Vjollca Shala-Kurtishaj, Nuhi Pacarizi i Blerim Dina.

Suzavac na prošloj sjednici

Organ za razmatranje javnih nabavki, koji je najviše tijelo za tendere, od prošle godine nije funkcionalan zato što ima samo dva člana.

Dosadašnji predsjednik tog tijela Hysni Hoxha je prije nekoliko sedmica podnio ostavku, nakon optužbi za korupciju, dok su jednog od dosadašnjih članova Bajrama Zogianija, koji je u pritvoru pod sumnjom da je trgovao maloljetnim ženama, poslanici Skupštine smijenili prošle sedmice.

I dok su Alijansa za budućnost Kosova Ramusha Haradinaja i Inicijativa za Kosovo Fatmira Limaja najavile da će ubuduće bojkotovati skupštinske sjednice, pokret Samoopredjeljenje je odlučio da samo danas ne učestvuje u radu Skupštine, jer je riječ o nastavku prošlosedmične sjednice s koje je je više njihovih poslanika isključeno zbog bacanja suzavca.

Opozicija pola godine blokira rad Skupštine, tražeći povlačenje sporazuma o Zajednici opština sa srpskom većinom na Kosovu i demarkaciji granice s Crnom Gorom, kao i ostavku Vlade koja je te sporazume potpisala.

Ustavni sud je krajem prošle godine donio odluku da formiranje Zajednice nije u potpunom skladu s Ustavom Kosova.

Izvor: Agencije


Reklama