Iranac: Krijumčari su nas natjerali da gazimo kroz rijeku

Preživjeli su prelazak Suve Reke – mladići iz Irana, iz mjesta u blizini Teherana, sada su u kampu za izbjeglice u Đevđeliji. Pokazuju na mapi na kojem mjestu su pokušali prijeći nabujalu vodu.

“Krijumčari su nas natjerali da idemo kroz rijeku. Zaglavili smo i nismo mogli ići naprijed, a ni vratiti se natrag. Dvije žene i jedan mladić iz Afganistana su se utopili, a krijumčari su pobjegli. Moji najbliži imaju ozljede na rukama i nogama. Grčka policija nije nam pomogla, rekli su da nismo na njihovom teritoriju, a makedonsku policiju čekali smo satima”, svjedoči Muhamed.

Majka koja je u rijeci izgubila obje kćeri i zeta ne zna da je ostala bez najbližih. Policija joj je rekla da ih još traže, a njihova tijela već su na obdukciji.

Migranti su od njihovog rodnog Irana do dolaska u Makedoniju stigli uz pomoć krijumčara. S jednom grupom sreli su se u Grčkoj, obećali su im da će ih odvesti do Njemačke. 

Drugi pokušaj

“Sreli smo se s krijumčarima u Viktoria parku u Ateni i dali smo im po tri tisuće eura po osobi da nam pokažu skrivene puteve. Ovo nam je bio drugi pokušaj prelaska granice kod Đevđelije”, kaže Muhamed.

Dodaju da ih je u svim zemljama na putu od Irana policija loše tretirala. Imaju tipično migrantsko iskustvo – naporan put, spavanje na otvorenom, nedovoljno hrane.

Kako bi platili krijumčarima, prodali su svu imovinu. Ovi ljudi ne bježe od rata, ali kažu da su otišli iz Irana zato što nema slobode.

Izbjeglice iz Sirije, Iraka i Afganistana, tvrdi se, imaju pravo na međunarodnu zaštitu. Međutim, ni oni koji se spašavaju iz ratnih zona nisu u boljoj situaciji.

“Od početka avgusta prošle godine, do kraja februara, kroz ova vrata prošlo je gotovo million izbeglica – međutim ona su sada zatvorena već deveti dan. Ova nova situacija na balkanskoj ruti motivisaće izbeglice, koje dolaze iz zemalja koje su zahvaćene ratom, da zatraže usluge krijumčara”, izvještava reporterka Al Jazeere Milka Smilevska.

Zato vojska i policija pojačano patroliraju duž makedonske granice. Postavlja se ograda kod sela Moin, gdje je u ponedjeljak velika grupa izbjeglica ilegalno ušla u ovu zemlju. Svi su vraćeni u Grčku.

Očekuje se nastavak pritiska

“Prije postavljanja ograde, dnevno je bilo više od 120 pokušaja migranata da ilegalno uđu u Makedoniju. Nakon postavljanja žičane ograde broj ilegalnih prelaska smanjen je za pola”, kaže glasnogovornik Armije Republike Makedonije Toni Janevski.

Međutim, i policija i vojska očekuju nastavak pritiska na granice i nove pokušaje ilegalnih prelazaka.

Svjesni su, kažu, da će balkanska ruta i pored službene blokade, umjetnih i prirodnih prepreka, biti izazov za opasan put tisuća onih koji traže budućnost na Zapadu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama