Zakon donosi nove troškove stanarima u Srbiji

Zastupnici u Skupštini Srbije počeli su raspravu o zakonu o stanovanju, kojim se, između ostalog, uvodi obavezni upravnik zgrade. U resornom ministarstvu tvrde da će zakonom urediti sistem, dok kritičari upozoravaju kako se građanima nameću novi troškovi.
Darko Kostić dvaput sedmično obilazi dodijeljenu mu zgradu. Skupština stanara angažirala ga je kao profesionalnog predsjednika kućnog savjeta, koga plaćaju da bi im održavao zgradu.
“Tu su neke sitne popravkice, zamena sijalica, preko čišćenja, održavanja liftova, protivpožarnih sistema… Poslujemo, odnosno tu smo 24 sata preko cele godine. Radimo to na nekom mnogo ozbiljnijem nivou i mnogo više posvećeniji”, rekao je Darko Kostić iz agencije “Vaše komšije”.
Kostićeva pozicija u Srbiji zakonski još nije definirana, ali novi zakon o stanovanju, o kojem je počela rasprava u Skupštini, predvidio je uspostavljanje profesionalnih upravnika u svim zgradama, koga će plaćati stanari kroz mjesečno održavanje zgrade.
Prilika za stranačko zapošljavanje
“Nema novih troškova u odnosu na ono što već izdvajamo kao stanari. Vrlo je važno da konačno znamo kako se upravlja stambenim objektima. Ko je odgovoran u našim zgradama, da ne padne fasada i nekog ne ubije. Jasno propisana prava i obaveze”, navodi Zorana Mihajlović, potpredsjednica Vlade Srbije.
Svi upravnici zgrada morat će proći obuku, a u naredna tri mjeseca podzakonskim aktom vlada će definirati kako će ona izgledati i ko će sve moći biti upravnik. To je, kažu u opoziciji, idealna prilika za novo stranačko zapošljavanje.
“Budući upravnici, ili profesionalni upravnici, bili bi sjajno mesto za novo stranačko zapošljavanje kadrova Srpske napredne stranke. Pošto ste ih zaposlili po kompletnoj državnoj administraciji, niste imali ništa novo da smislite, pa ste smislili upravnike, preko kojih ćete zapošljavati stranačke kadrove SNS-a po našim zgradama”, rekao je Boško Obradović, predsjednik pokreta Dveri.
Istovremeno, upravnici zgrada imat će pravo popisati stanare i prikupiti informacije privatnog karaktera. To bi mogla biti, smatra povjerenik, povreda privatnosti, pa je vladi uputio zahtjev da se ta odredba promijeni.
“Predviđeno je da vlasnici, pod pretnjom izvršenja prekršaja i plaćanja visokih kazni, upravnike obaveste o ugovoru o zakupu i o zakupcima. Nije jasno šta je svrha obrade tih podataka, da li će se i kome dostavljati i kako će se čuvati”, kazao je Rodoljub Šabić, povjerenik za informacije od javnog značaja Srbije.
Kirija skuplja i do 120 posto
“Zašto nas zanima da li ima podstanara ili nema? Samo da vidimo ko će da plaća održavanje i ko će da učestvuje u upravljanju i ko će u skupštini stanara da glasa za plan toga šta ćemo da radimo narednih meseci i ko će da učestvuje u upravljanju”, navodi Zorana Mihajlović.
Zakonom o stanovanju trebala bi se riješiti sudbina tzv. zaštićenih stanara, odnosno ljudi koji žive u zgradama legata ili zadužbina, a koje su dobili na korištenje od države prije više decenija. Ipak, i oni se žale na zakon, navodeći da su im mjesečne naknade uvećane za 120 posto.
“Devedesetih [godina], kada su stanovi otkupljivani, nama je to pravo onemogućeno. Mi smo uskraćeni i od tog trenutka mi smo postali zakupci, plaćali smo po Zakonu o stanovanju neke kirije, koje su bile relativno prihvatljive. Međutim, po novom zakonu o stanovanju, te kirije se uvećavaju 120 posto”, kaže Milica Živković iz Udruženja građana zaštićenih stanara.
Ako se ne ispune obaveze, predviđa zakon, stambena jedinica bit će novčano kažnjena do 15.000 eura, što, ako se ne izmiri, mogu naplatiti i privatni izvršitelji.
Izvor: Al Jazeera