Inzko UN-u: RS se isključila iz sudskog sistema BiH

Valentin Inzko, visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH, u izvještaju pred Vijećem sigurnosti UN-a je istakao da je referendum održan 25. septembra u bh. entitetu RS imao ozbiljne i negativne političke posljedice i da je doveo do značajnog povećanja napete retorike sa svih strana u BiH.
Inzko je ocijenio da je takvo stanje, u pojedinim slučajevima imalo nagovještaje obnove sukoba u BiH.
“Politički gledano, 9. januar je praznik koji se obilježavao prije Daytonskog sporazuma i predstavlja Dan osnivanja Republike Srpske na početku rata 1992. godine. Referendum je od posmatrača sa obje strane viđen kao mogući uvod u referendum o pravnom statusu RS. Osim ovih političkih tenzija, i dalje sam zabrinut zbog presedana vlasti RS-a, a posebno predsjednika RS, koji otvoreno prkose autoritetu Ustavnog suda BiH, kada je u pitanju ocjena pravnih akata koji se odnose na entitete“, navodi se u izvještaju.
Prijetnja miru i stabilnosti
Inzko ističe da je u više navrata naglašavao važnost Ustavnog suda kao institucije odgovorne za rješavanje sporova između dva nivoa vlasti.
“U svjetlu politike međunarodne zajednice koja se oslanja na domaće institucije, vjerujem da je nadležnost Ustavnog suda od najveće važnosti“, naveo je.
Dodao je da je vladavina prava ključno načelo Općeg okvirnog mirovnog sporazuma. Smatra da, ukoliko se nekontrolirano nastavi dosadašnji kurs iniciran od vlasti RS-a, bit će povećan rizik da BiH krene ka dezintegraciji i pravnoj anarhiji, što bi moglo imati značajne međunarodne implikacije na mir i sigurnost.
“Iz tih razloga dužan sam da zaključim da je RS sebe učinkovito isključila iz sudskog sistema države BiH, i na taj način u osnovi odbacila suverenitet BiH. Ove akcije ozbiljno dovode u pitanje trajnost implementacije civilnih aspekata Općeg okvirnog mirovnog sporazuma i predstavljaju direktnu međunarodnu prijetnju miru i stabilnosti“, poručio je Inzko.
Veličanje ratnih zločinaca
Osvrnuo se i na odluku Narodne skupštine RS-a koja je odlučila da dodijeli priznanja osuđenim ratnim zločincima Radovanu Karadžiću, Biljani Plavšić i Momčilu Krajišniku.
Tu odluku nazvao je činom kojim se žele direktno povrijediti oni koji su pretrpjeli posljedice etničkog čišćenja tokom rata, te je trend veličanja ratnih zločinaca ocijenio zabrinjavajućim.
Referendum o Danu RS-a održan je 25. septembra, uprkos odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o njegovoj neustavnosti.
Ustavni sud BiH zabranio je održavanje referenduma u RS-u povodom njegove odluke da je 9. januar, kao Dan Republike – neustavan.
Izvor: Agencije