Odluka o pritvoru za Dautbašića i Šahman u srijedu

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo je pritvor za bh. zvaničnika Bakira Dautbašića i Bilsenu Šahman u trajanju 30 dana, zbog sumnje da bi mogli ometati istragu i utjecati na svjedoke.

Oni su u ponedjeljak uhapšeni zbog navodnog ometanja istrage u slučaju Nasera Kelmendija, koji se nalazi na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država, a kojeg javnost godinama dovodi u vezu s Fahrudinom Radončićem, predsjednikom stranke Savez za bolju budućnost Bosne i Hercegovine, kojoj pripada i Dautbašić.

Nakon iznesenih stavova tužitelja i odbrane, sudija je saopćio kako će odluka o pritvoru biti donesena u zakonskom roku, što je srijeda do 17:00 sati.

Iako je za Dautbašića u ponedjeljak zatražen pritvor, on ostaje kandidat za novog ministra prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine.

Mijenjanje iskaza

Radončić sve opovrgava i tvrdi kako nema veze s Kelmendijem, protiv kojeg je u Prištini podignuta optužnica zbog organiziranog kriminala i ubistva, a samog Dautbašića smatra nevinim.

Vasvija Vidović, advokatica osumnjičenih Šahman i Dautbašića, negirala je navode i dokaze Tužiteljstva Bosne i Hercegovine.

Smatra da, prema iskazima Azre Sarić, svjedokinje koja tvrdi da je na nju vršen pritisak, uopće nije ni bilo potrebe da Dautbašić i Šahman utječu na mijenjanje iskaza.

“U ranije datim izjavama gospođa Sarić je isključila i Radončića i Kelmendija kao izvršioce djela. Koja je logika, onda, da osumnjičeni utiču na nju da promijeni iskaz? Koja je logika i da se dešava ovo da Dautbašić bude predložen za ministra i da taj dan mu bude određen pritvor?”, kazala je Vidović.

Izvor: Al Jazeera


Reklama