Povećava se broj izbjeglica u Đevđeliji

Izbjeglice iz Sirije i drugih zemalja godinama stižu u Evropu različitim rutama. Ali, u posljednjih nekoliko mjeseci njihov broj dramatično je porastao i povećava se svakodnevno.
Reporterka Al Jazeere Milka Smilevska posjetila je izbjeglice koje su prošle godine stigle u Makedoniju.
Jednu grupu upoznala je u decembru prošle godine u blizini granice Makedonije i Srbije. Momci, većinom iz Afganistana, živjeli su u kućama mještana dok su čekali da ilegalno pređu granicu, uz pomoć krijumčara. To se plaćalo po nekoliko stotina eura po osobi. Sve vrijeme izbjeglice su se kretale pješke po pruzi od juga Makedonije do krajnjeg sjevera. I danju i noću…
“U Afganistanu imamo problema. U mom gradu ima talibana, pripadnika Al-Kaide, i to nam stvara probleme. Da nam je dobro, ne bismo došli ovdje i 20 dana išli pješice prugom, bez hrane“, kaže Jusuf Ahmed, izbjeglica iz Afganistana.
Tokom zime i proljeća 30 izbjeglica pregaženo je na prugama. Samo u jednoj nesreći, krajem aprila, poginulo je 14 osoba iz Afganistana i Somalije. Izbjeglice su putem bile izložene i pljačkama.
“Tamo ima razbojnika, lopova, koji su mi ukrali novac, ostalo mi je samo deset eura”, kaže Jasin, izbjeglica iz Sirije.
Sporan status
Sa sve većim brojem izbjeglica, povećao se i pritisak aktivista za ljudska prava da se obezbijede humaniji uslovi za ljude koji prolaze kroz Makedoniju.
“Njihov status nelegalnih migranata treba biti promijenjen u izbjeglice, da bi se spriječilo da ih pljačkaju po putu, kao i krijumčarenje”, kaže Jasmin Rexhepi, aktivista za ljudska prava.
Ovi zahtjevi motivirali su vlasti da u junu izmijene Zakon o azilu. Izbjeglicama je omogućeno da, nakon što ilegalno uđu u Makedoniju, izraze namjeru za traženje azila. Dokument koji dobiju obezbjeđuje im tri dana legalnog boravka u zemlji.
“Izbjeglice neće morati riskirati sopstveni život po prugama i putevima. Nadamo se i da će se smanjiti stopa kriminaliteta, zato što će se moći legalno kretati i neće morati uspostavljati kontakte s krijumčarima“, kaže Mitko Čavkov, ministar policije.
Ruta je vodila do željezničke stanice u Đevđeliji na granici s Grčkom. Dok su jedni dolazili, drugi su odlazili. Lokalno stanovništvo tražilo je od vlasti drugo rješenje, dok je broj izbjeglica drastično rastao. Situacija je dosegla vrhunac 20. augusta, kad su vlasti proglasile vanredno stanje na južnoj i sjevernoj granici i blokirale ulazak izbjeglicama. Dva dana su pokušavali puštati samo, kako su rekli, ranjive kategorije izbjeglica.
Povećava se broj izbjeglica koje dnevno dođu u Kamp u Đevđeliji – ako je njihov broj prije mjesec dana iznosio 1.500 dnevno, danas se kreće između 3.000 i 4.000 hiljade dnevno.
Više u videosnimku…
Izvor: Al Jazeera