Postavljen temeljac za ‘Beograd na vodi’

Premijer Srbije Aleksandar Vučić i direktor Eagle Hillsa Muhamed Alabbar postavili su danas kamen temeljac za dvije stambene kule, čime je zvanično počela izgradnja projekta Beograd na vodi, vrijednog 3,5 milijardi eura. Ceremoniji je prethodili su protesti građana okupljenih oko grupe “Ne davimo Beograd” i opozicionih stranaka.

Uz kamen temeljac premijer Vučić i Alabbar ubacili su i “vremensku kapsulu” s porukama, a zatim su i bacili prve lopate čime su označili početak gradnje projekta Beograd na vodi.

Premijer Vučić, na svečanosti prije polaganja kamena temeljca, rekao je da danas veliki dan za Srbiju i da se ispisuju nove stranice historije za grad i zemlju, dok je Alabbar rekao da je Beograd na vodi dragulj čiji se samo mali dio danas otkriva i poručio da je riječ o projektu za sve Beograđane i građane Srbije i one koji u glavni grad dolaze.

Postavljanju kamena temeljca prisustvovali su gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsjednik bh. entiteta Republike Srpske Milorad Dodik, ministri u Vladi Srbije, ambasadori te drugi visoki zvaničnici, javlja agencija Tanjug.

Alabbar: Dragulj Beograda

Direktor Eagle Hillsa Muhamed Alabbar izjavio je na svečanosti da je taj projekt pravi dragulj i da se sada otkriva tek jedan njegov dio.

Alabbar je u obraćanju zahvalio premijeru Aleksandru Vučiću na posvećenosti i vjeri u ovaj projekt i državnim i gradskim organima na tome što je sve tako brzo i kvalitetno do sada urađeno.

“Ono što smo zajedno postigli ovih godinu i po dana je nevjerovatno – imamo isti cilj da promijenimo ovaj ambijent i napravimo napredak za Beograd i Srbiju” rekao je Alabbar.

Vučić: Nove stranice historije

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da postavljanjem kamena temeljca za projekt “Beograd na vodi” Srbija ispisuje nove stranice historije, ističući da se prijestolnica Srbije kroz historiju mijenjala na bolje, nekad i protiv volje “zatucane većine”.

Vučić je, navodeći da je danas veliki dan za Srbiju i građane, zahvalio svima koji su od početka vjerovali u taj projekt i koji se nisu plašili kritika, posebno šeiku Muhamedu bin Zajedu, direktoru Eagle Hillsa Muhamedu Alabbaru i gradonačelniku Beograda Siniši Malom.

Kazao je da su se mnogi podsmijevali projektu, ali da on ima poštovanja i za taj dio javnosti jer, kako je naveo, u Srbiji uvijek bilo lakše biti protiv nego za.

Protest građana

Uoči same ceremonije postavljanja kamena temeljca u Beogradu su održani protesti grupe koja se protivi projektu ‘Beograd na vodi’.

Protest građana koji je organizirala Inicijativa “Ne davimo Beograd” završen je nakon tri i po sata.

Skup je osiguravao veliki broj pripadnika policije, sa opremom za razbijanje demonstracije, koji nisu dozvolili prilaz zgradi Geozavoda, gdje je prvobitno bio najavljen protest.Organizatori protesta poručili su da je projekt Beograd na vodi štetan po javni interes građana, pozvali premijera Aleksandra Vučića da odustane od njega i najavili da će nastaviti borbu i proteste protiv realizacije projekta.

Učesnici protesta uzvikivali su “Izdaja” i “Lopovi”, nosili bijele i žute zastavice na kojima piše “Naš grad”, a iz prikolice kamiona, koji je bio improvizirana bina, obraćali su se govornici i organiziran je nastup jednog hora.

Protiv početka realizacija projekta protestirale su i opozicione Demokratska stranka i Nova stranka . Predstavnik beogradskog DS-a Balša Božović najavio je da će naredne sedmice podnijeti krivične prijave protiv odgovornih za taj projekt.

Na čelu kolone građana bili su Balša Božović, predsjednik Nove Zoran Živković, potpredsjednik NS-a Vladimir Pavićević, glasnogovornica DS-a Aleksandra Jerkov, bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Policija je prvobitno zaustavila građane na ulazu u Karađorđevu ulicu, ali ih je pustila da uđu u nju i zaustavila ih kod “Mikser hausa”, ne dozvoljavajući im da priđu zgradi Geozavoda.

Dvojica mladića, obučenih kao Arapi, postavili su belu kutiju od stiropora, na kolovoz, na kojoj piše “Beograd na vodi – prevara veka” i “Građani Beograda”, kao improvizirani kamen-temeljac. 

Objavljivanje ugovora

Dvije stambene kule imat će 296 stanova, odnosno blizu 60.000 kvadratnih metara, a prodaja stanova po principu registracije zainteresiranih za kupovinu počet će 3. oktobra, kada će se znati cijena kvadratnog metra i kvadratura.

Prema riječima gradonačelnika Siniše Malog, blizu 6.500 kupaca već se prijavilo za stanove, a rok za završetak kula je dvije i po godine.

U njihovoj izgradnji učestvovat će firme iz Srbije, a do sada su potpisani ugovori sa domaćim kompanijama “Novko”, za postavljanje šipova, “PMC” koja je zadužena za čišćenje terena i sa Mašinoprojektom, koja radi na dizajniranju kula.

Ugovor o zajedničkom ulaganju u projekt Beograd na vodi objavljen je u nedjelju, 20. septembra na internetskoj stranici Vlade Srbije, www.srbija.gov.rs.

Objavljivanju ugovora prethodile su kritike pojedinih udruženja i opozicionih političkih stranaka, koje su insistirale da on bude predstavljen javnosti i tvrdile da je riječ o netransparentnom procesu i projektu koji šteti ekonomskim interesima Srbije.

Kritike su vezane i za način izbora investitora, a protivnici projekta navode i da se zemljište prodaje, te da je omogućena konverzija prava korištenja zemljišta u pravo faktičke svojine bez naknade.

Kritike i opravdanja

Međutim, Mali je, odbacujući kritike, rekao da je ugovor objavljen nakon što su se za to stekli uvjeti, odnosno nakon što je ugovor postao pravosnažan, pošto su obje strane ispunile svoje obaveze.

Premijer Vučić rekao je da će dio grada na kojem će biti izgrađen Beograd na vodi, a u kojem su bile straćare i đubre, postati “divan deo grada” i naglasio da se radi o važnom ugovoru, kojem će se radovati svi Beograđani.

Veliki investitori su uložili u projekt, a niko od ulagača nije želio uložiti toliko novca u posljednjih 15 godina, primijetio je Vučić i naveo da će dio grada kojeg su se svi klonili biti najbolji, a uz to će podići kompletnu operativu i ozbiljno utjecati na povećanje BDP-a.

Prema riječima nadležnih, sav rizik u izgradnji projekta Beograd na vodi preuzeo je investitor, koji je osigurao finansijska sredstva. Investitor je preciznom analizom utvrdio i koliko će novca biti potrebno da se završi izgradnja.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama