Milionske štete zbog blokade granice

Savjetnik u Privrednoj komori Srbije Bojan Đurić rekao je za Al Jazeeru da je privreda te zemlje pretrpjela višemilionsku štetu zbog zatvaranja granice za teretni saobraćaj.
Dodaje kako postoji mogućnost da oštećene kompanije tuže Hrvatsku.
”Hrvatska kao članica Evropske unije ima obavezu, makar po našem stanovištu, da garantuje srpskim kompanijama, odnosno kompanijama koje posluju u Srbiji, nesmetan protok robe. Ja se duboko nadam da nećemo doći u situaciju da bilo kakve, makar veće, pravne mehanizme pokrećemo.
Privredna kompanija Srbije nije po zakonu zastupnik kompanija pred sudskim organima, ali u svakom slučaju, spremni smo da pružimo svaku vrstu podrške i analize ukoliko do takve situacije, odnosno do nužde da se i taj put iskoristi, dođe. To će svakako biti u situaciji ako ovakva nedopustiva situacija potraje znatno duže”, rekao je Đurić.
Građani plaćaju cijenu
Ekonomski analitičar iz Zagreba Guste Santini rekao je da su problemi jako veliki.
”Mi smo poslali svijetu jednu vrlo ružnu poruku, da u Hvatskoj i Srbiji imamo odnose koji ne privlače strane investitore, Poruka je da tu nije dobro raditi, tu mogu biti samo problemi”, rekao je Santini.
On je kazao da su ugroženi ugovori o zajedničkom ulaganju.
”Ja duboko vjerujem da će biti političke mudrosti da se ovo uzburkano more što prije smiri. Lako je napraviti nered, ali proći će puno vremena da se to smiri”, kazao je Santini.
On je rekao da građani uvijek plaćaju cijenu političkih promašaja.
Posljedice po BiH
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović izjavio je u četvrtak kako će blokada na granici između Hrvatske i Srbije ostaviti posljedice i u BiH, koja je već suočena s gužvom na svojim graničnim prijelazima koje sve više koriste kamioni sa stranim registracijskim oznakama.
“Trpimo posljedice zbog blokada granice Srbije i Hrvatske. Kolika je šteta, u ovom trenutku ne možemo reći, no sigurno je da će je biti”, kazao je Šarović novinarima u Bijeljini.
Nakon blokade teretnog prometa preko hrvatsko-srpske granice, veliki broj kamiona s robom krenuo je cestama preko BiH, a najviše ih je na prijelazu Rača kod Bijeljine.
Šarović je potvrdio kako je, stoga, bosanskohercegovačka carina pojačala rad ne bi li smanjila gužve, no pravila za prijevoz robe moraju se poštivati, što neizbježno stvara kolone.
Granična policija BiH stoga pokušava preusmjeriti dio kamionskog prometa i na druge prijelaze sa Srbijom.
U međuvremenu, Evropska komisija pokušava da nađe rješenje za blokadu hrvatsko-srpske granice i uspostavu trgovačke razmjene.
”U stalnom smo kontaktu sa Hrvatskom i Srbijom, kako bismo pokušali da im pomognemo da zajedno nađu rješenje za ponovno uspostavljanje trgovačke razmjene, što je moguće prije. Zatvaranje granica nikada nije rješenje i sadašnji izbeglički izazov ne bi trebalo da ima neproporcionalan učinak na trgovinu”, rekla je portparolka Evropske komisije Mina Andreeva.
Izvor: Al Jazeera