Izbjeglice napuštaju Horgoš, granica mirna

Za razliku od jučer i sukoba izbjeglica sa mađarskom policijom na ničijoj zemlji, na graničnom prelazu Horgoš između Srbije i Mađarske je danas mirno.
Većina izbjeglica napušta ovaj prijelaz i traže alternativne pravce za prebacivanje u zemlje Zapadne Europe. Mađarska je odlučila zatvoriti prijelaze Horgoš 1 i 2 na mjesec dana.
Novinarka Al Jazeere Jelena Glušac sa Horgoša javlja kako se izbjeglice pakuju i odlaze jer su svjesni da neće proći u Mađarsku.
„Procene su da bi ova cela situacija mogla da se završi za nekoliko sati. Ranije su bile scene da dolaze autobusi i nude privatni prevoz koji su oni odbijali. Plašili su se da, ako napuste prelaze, da bi se moglo desiti dok nisu tu, da se otvori prelaz“, kazala je i dodala kako je izbjeglicama od jučer jasno kako nema prelaza u Mađarsku, da se mijenja ruta i da ona sada prolazi kroz Hrvatsku.
Taksijem do EU
Brojni puni autobusi odlaze za Bezdan, kaže Glušac, te dodaje kako se svi pakuju i ova situacija bi se mogla promijeniti
„Situacija je mirna, mađarski dron trenutno lebdi iznad nas jer je u toku protest ‘Žena u crnom’, uzvikuju se parole: ‘Štite ljude, a ne granice’.“
Novinar Al Jazeere Marko Subotić iz Šida, nedaleko od granice Srbije sa Hrvatskom, kazao je kako je danas na ovu lokaciju stiglo nekoliko autobusa sa izbjeglicama koji dalje idu pješice.
„Prolaze kroz poljane ka hrvatskoj granici gdje ih čekaju policajci. Tamo ne ulaze u prevoz, idu pešice. Ranije je stigla jedna grupa iz Zaječara. Taksisti koji su ih dovukli kazali kako su došli iz Bugarske. Platili su 200 evra kako bi prešli ponovo u EU“, javlja Subotić.
Norveška donira novac Srbiji i Makedoniji
U međuvremenu je norveški ministar vanjskih poslova Borge Brende potvrdio kako će njegova zemlja donirati ukupno 7,3 miliona dolara Srbiji i Makedoniji kako bi se ove dvije zemlje izborile sa valom izbjeglica koji ih je zahvatio.
Brende je, govoreći o izbjeglicama, “pohvalio Srbiju za velike napore i velikodušnost” koje je pokazala vlada, organizacije te civilno društvo.
Prema riječima norveškog ministra, polovica predviđenog novca Srbiji će biti donirana za potrebe “nadogradnje sistema prihvata” uoči nadolazeće zime te očekivanog broja izbjeglica, dok će drugu polovicu dviej zemlje koristiti kao “hitnu pomoć”.
Novac će biti distribuiran kroz Ujedinjene narode i humanitarne organizacije.
Izvor: Al Jazeera i agencije