Milionske naknade zbog oslobađajućih presuda

Viši sud u Beogradu morat će do kraja godine isplatiti približno četiri miliona eura na osnovu oslobađajućih presuda u procesu vođenom protiv 20 osoba optuženih za zloupotrebe u privatizacijama i stečajima državnih kompanija.

Tom sudu već je bio blokiran račun na početku mjeseca, jer je po istom osnovu potraživano više od milion eura.

Računi četiri suda u Srbiji trenutno su blokirani, a od početka godine na ime oslobađajućih presuda i naknada advokatima i vještacima morali su isplatiti osam miliona eura.

Šest sudova u Srbiji počelo je mjesec blokiranim računima. Nisu imali dovoljno sredstava da isplate troškove poslije oslobađajućih presuda ili naknade advokatima i vještacima.

Među tim sudovima bio je i najveći u zemlji – Viši sud u Beogradu, od koga se potraživalo više od milion eura, javio je reporter Al Jazeere Marko Subotić.

Dvadeset osoba je oslobođeno krivice u jednom procesu koji je vođen pred ovim sudom. Devet osoba je zatražilo odštetu i njima je na ime troškova krivičnog postupka isplaćeno 1.1 milion eura.

Do sada je prinudno naplaćeno 160. 000 eura od suda, a u istom predmetu još devet osoba je podnijelo zahtjev za nadoknadu, pa u Višem sudu očekuju da će morati isplatiti još oko četiri miliona eura.

Sve ove nadoknade rezultat su oborenih tužbi u procesu koji je trajao devet godina.

‘Pisanje tužbi pod pritiskom’

Da ne bi došlo do blokade računa u dužem vremenskom periodu, od Visokog saveta sudstva hitno je zatražen vanredan transfer novca jer sud nema dovoljno sredstava.

Visoki savjet sudstva, koji je nadležan za funkcioniranje sudova, saopćava da sredstva prebacuje sudovima i da blokade podračuna ne ugrožavaju njihov rad.

Ali, sudije ističu da se pravosuđe nalazi u teškom finansijskom stanju, a da tužilaštvo, ponekad pod pritiskom, piše tužbe koje zbog nedostatka dokaza sud kasnije odbacuje.

„Kada bi tužioci imali dovoljno vremena da se posvete predmetima, a ne da jedan ima po hiljadu predmeta po radu, što je jasno da ne može da se posveti dovoljno da bi pripremio optužbu, manje bi bilo oslobađajućih presuda i troškovi bi na kraju bili manji“, kaže Dragana Boljević, predsjednica Društva sudija Srbije.

Budžete sudova opterećuju i troškovi za vještake, ali i advokate koji su angažirani po službenoj dužnosti. U pojedinim sudovima navode da su advokatske tarife suviše visoke i da to opterećuje sudsku kasu, što u advokatskim komorama negiraju.

Više u videosnimku…

Izvor: Al Jazeera
 


Reklama