Rijekom kroz centar Užica teče kanalizacija

Grad Užice ostat će bez postrojenja za preradu otpadnih voda. Vlast nije iskoristila evropsku donaciju, vrijednu 15 miliona eura, kojom je mogla riješiti veliki ekološki problem.

Šetnja pored Đetinje često nije prijatna. Centrom Užica ta rijeka nosi najveći dio užičke kanalizacije. Vodoinstalater Željko Polimčević pamti bolje dane.

“Nekad je Đetinja bila jedna od najčistijih reka u Srbiji, a sad je jedna od najzagađenijih reka, da se plaše ljudi da se umiju, a kamoli šta drugo, da se okupaju”, tvrdi Polmičević.

Užičanima je prije pet godina ponuđeno rješenje. Država im je dodijelila novac iz evropskih fondova kojim su mogli izgraditi postrojenje za preradu otpadnih voda. To se nije dogodilo, jer lokalna vlast za to vrijeme nije uspjela riješiti čak ni imovinsko-pravna pitanja.

Javni interes

“Mislim da su rokovi za rešavanje imovinsko pravnih pitanja bili kratki i da se to nije shvatilo da ne može brže kod nas, ali i posle proglašavanja javnog interesa, iako smo mislili da će ići brže. Postoje procedure koje vas koče, zakoni i propisi.”

Problem je bio i otpor mještana u selu Gorjane, na čijoj teritoriji je planirana gradnja. Iako su prethodnih godina bili glasni u borbi protiv postrojenja, sada ne žele pred kamere.

Kako su nam objasnili, bili su samo protiv lokacije, a smatraju da su nepravedno u javnosti označeni kao krivci za gubitak donacije.

Bivši gradonačelnik Užica Jovan Marković, u vrijeme čijeg je mandata projekat ugovoren, tvrdi da je tadašnja vlast odradila svoj dio posla, za razliku od nasljednika.

“Ja mislim da će građani Užica sami iz svojih sredstava morati da odvajaju novac za taj projekat, što je posebno važno, i to navodi na činjenicu da ovde neko mora da odgovara. Ovde nije u pitanju samo politička odgovnost i nerad, ovde se radi o odgovornosti koja se tiče građana Užica”, tvrdi Marković.

Raskid ugovora

Među stanovnicima Užica vlada nevjerica. U međuvremenu, zbog probijanja rokova, Evropska unija i banka KFW tražile su da se sa Užicem raskine ugovor.

“Kreditna sredstva od KFW-a neće biti izgubljena, ona će biti preusmerena na druge gradove koji imaju slične probleme vezane za rešavanje problema otpadnih voda, a koje imaju kapacitet da taj projekat sprovedu. Jedan od tih gradova gde će ova sredstva biti usmerena je Vranje”, zaključio je Zoral Lakićević iz Ministarstva infrastrukture Srbije.

A Užičani će i dalje kanalizacijom zagađivati rijeku koja teče samim centrom grada. Ostaje im suočavanje s činjenicom da su propustili šansu da gotovo besplatno riješe veliki ekološki problem.

Izvor: Al Jazeera


Reklama