Makedonska opozicija vratila se u Parlament

Nakon 16 mjeseci bojkota, makedonska opozicija vratila se u Parlament.
Predvođeni socijaldemokratima Zorana Zaeva, koji čine četvrtinu saziva, nakon šesnaest mjeseci bojkota poslanici opozicije vratili su se u Sobranje.
Njihov povratak dio je dogovora četiri najveće političke stranke, kako bi Makedonija izašla iz krize.
Sud: Snimci nisu dokazi protiv GruevskogKrivični sud u Skoplju prihvatio je zahtjev advokata premijera Nikole Gruevskog da iz dokaznog materijala izuzme snimke razgovora koje je objavila opozicija.
Sud je odlučio da ti snimci ne mogu da budu dokaz jer, kako se navodi u odluci, nisu pribavljeni na zakoniti način.
U tužilastvu i sudu u toku je predistražni postupak na osnovu krivičnih prijava protiv premijera i drugih funkcionera makedonske vlade, koje je podnio opozicioni Socijaldemokratski savez.
U toku su pregovori četiri tima političkih partija vlasti i opozicije, izvijestila je Milka Smilevska, reporterka Al Jazeere.
“Oni pregovaraju pod pokroviteljstvom eksperata iz Evropske unije. Dogovaraju se oko izborne regulative, čišćenja biračkog spiska. Trebaju definisati kako će funkcionirati mediji u narednom periodu sve do izbora i sve ovo će trebati proći kroz Parlament”, dodaje Smilevska.
“Zbog toga je bilo bitno da Sobranje profunkcionira u punom sastavu, da se sve ove zakonske izmene donesu i da se poštuju kako bi 24. aprila u Makedoniji održali fer i demokratski izbori”, javlja je Al Jazeerina reporterka.
Sljedeći korak je izbor specijalnog tužioca, koji treba istražiti navode o kriminalu i korupciji koji su objavljeni u snimcima navodnih prisluškivanih razgovora vrha vlasti.
Formiranje nove vlasti
Do 20. oktobra treba biti izabrana prijelazna vlada, a sto dana prije izbora, koji trebaju biti održati krajem aprila, aktuelni premijer treba podnijeti ostavku.
“Prva obaveza je izbor specijalnog javnog tužitoca do 15. septembra i to se mora realizovati. U suprotnom, dogovor neće biti validan. Materijale koje posjedujemo, snimke prisluškivanja vlasti, nećemo imati kome predati i morat ćemo ih podijeliti s javnošću”, kazao je Zoran Zaev, predsjednik Socijaldemokratskog saveza (SDSM)..
“Naša namjera je da Republika Makedonija bude stabilna demokratija u kojoj političke partije neće trošiti energiju na politička podmetanja. Mi ćemo se koncentrisati na ekonomski razvoj, poboljšanje života građana i infrastrukture”, ističe Ilija Dimovski, poslanik VMRO DPMNE-a.
Izvor: Al Jazeera