Sindikati: Nejasni kriteriji za otpuštanja u Srbiji

Zakon o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru, koji je usvojila Skupština Srbije, ovih dana treba stupiti na snagu.

Dok Vlada izlazi sa podatkom od devet hiljada osoba koje će ostati bez posla, sindikati radnika, ali i pravnici, kritikuju netransparentnost postupka donošenja zakona i nejasne kriterije za otpuštanja.

“Da ne budemo sad u jednoj situaciji da ti radnici koji nemaju neki kvalitet, koji su došli po nekom drugom kriterijumu, budu zaslužni da ostanu na svojim radnim mestima za razliku od kvalitetnih, stručnih, sposobnih”, kaže Njegoš Potežica, predsjednik Sindikata uprave Srbije.

Budžetski korisnici

Ovakva bojazan postoji jer, kako kažu u sindikatu, u pripremi donošenja Zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru uopšte nisu bili pozvani da učestvuju.

Zamjeraju i to što su iz otpuštanja izuzeti zaposleni u firmama koje je osnovala država, a obuhvaćeni oni u komunalnim službama koji, kako napominju, uopšte nisu neposredni budžetski korisnici.

“Nikada ne stojimo da nema viška. Ima svuda viška, ima u komunalnom sistemu, mi jesmo da se prebrojimo, da se uredimo na bazi egzaktnih pokazatelja, ali da država pokaže odgovornost za one koji ostanu bez posla da bi imali perspektivu da se snađu na nekom drugom poslu. Mi to do sada nismo imali slučaj”, tvrdi Milan Grujić, predsjednik Sindikata zaposlenih u komunalnoj djelatnosti.

Na to da je zakon usvojen na brzinu, ukazuju i pravnici, ističući da je riječ o temi o kojoj se dugo govori, a malo zna.

Pod izgovorom evropskih integracija ili uštede, kažu, zakonski akti donose se po hitnom postupku, netransparentno, ostavljajući za sobom brojne nedoumice.

Podzakonski nivo  

“Kriterijumi su, čini mi se, najveći problem, s obzirom na to da je svakoj organizaciji ostavljeno da sama odredi, uz nekakve smernice, koliko je zaposlenih potrebno, a onda će Vlada zapravo svake godine utvrđivati taj maksimalan broj zaposlenih. Znači, on nije ovim zakonom utvrđen, nego je spušten na jedan podzakonski nivo”, zaključila je Jelena Jerinić, docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Sindikati zaposlenih u javnom sektoru ističu da je nakon zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, zakona o radu, privatizaciji i štrajku, ovo još jedan sistemski zakon donijet bez konsultacija socijalnog partnera.

Čekaju da vide njegov konačan tekst, nakon stupanja na snagu, kada će odlučiti da li će zbog rješenja koje predviđa, izaći na ulice.

Izvor: Al Jazeera


Reklama