Istraga o eksplozijama u fabrici oružja Tara

U crnogorskoj fabrici oružja Tara, u Mojkovcu, u posljednjih godinu i po dogodile su se tri eksplozije u kojima je poginula jedna, a povrijeđeno 14 osoba. Nakon eksplozije 5. jula, u Skupštini Crne Gore održano je kontrolno saslušanje predstavnika institucija od kojih su poslanici tražili odgovore o istragama i odgovornosti.
Dio poslanika tvrdi da uprava fabrike oružja nije uradila dovoljno na zaštiti radnika, te da država nije reagirala brzo. Uprava, pak, navodi da je ispoštovala propise.
Tuga i nevjerica u domu porodice Ćorić, nakon što je 5. jula Rajkova supruga Slobodanka, radnica mojkovačke fabrike oružja Tara, stradala u eksploziji u pogonu montaže.
„Kako može čovjek da se osjeća kada izgubi člana porodice? To ni mi još nismo svjesni. Ne znamo kako se to desilo, nadamo se da će organi koji rade na rasvjetljavanju slučaja istjerati istinu do kraja, u dobrobit drugih, da ne bi neko sjutra stradao“, rekao je Rajko Ćorić.
Okasnila reakcija
U incidentu je povrijeđeno još sedam radnika. Ovo je treća eksplozija u godinu i po u Mojkovačkoj fabrici. U prvoj, u februaru prošle godine, povrijeđen je jedan, a u drugoj krajem oktobra još šest zaposlenih, iz Mojkovca javlja novinarka Al Jazeere, Milica Marinović.
„Povrijeđeni radnici ne žele da pričaju o nesrećama. Dio njih odbija svaki kontakt sa medijima dok dio kaže da se samo sjeća zaglušujućeg zvuka, svjetlosti eksplozije, ali ne i kako je do nje moglo doći ili ko bi mogao biti odgovoran.“
Od nadležnih institucija odgovor su potražili crnogorski poslanici na kontrolnom saslušanju u Parlamentu.
„Mislim da je zakazalo poslovodstvo i institucije države koje su okasnile sa reakcijom“, smatra Janko Vučinić iz Demokratskog fronta.
Za prvu eksploziju crnogorsko Tužilaštvo okrivilo je ljudski faktor, dok se druge dvije još istražuju. Čeka se vještačenje eksplozivne smjese u Beogradu. Tek onda utvrdit će se ima li krivične odgovornosti u ovom slučaju. Do tada dio fabrike u kojem je došlo do eksplozije ne radi.
Inspekcija rada kaznila je fabriku sa 530 eura, jer nakon prve eksplozije nisu promijenili akt o zaštiti na radu, niti napravili procjenu bezbjednosti sredine te još nekoliko hiljada eura i za druge pravne i tehničke propuste.
„Mislimo da je tu bilo nepravilnosti koje su mogle da utiču. Smjesa je jako osjetljiva, sve promjene temperatura, vlaga, svjetlost mogle su da utiču i dovedu do eksplozije“, navodi inspektor rada Zlatko Popović.
Zakonske obaveze
Uprava fabrike tvrdi da su učinili sve da ispune zakonske obaveze i zaštite radnike i da se eksplozije u ovoj vrsti posla dešavaju.
„Nije pitanje da li će se desiti nego kada i sa kojim posljedicama. Postoji napor da se sve učini sa naše strane da se svi zakoni ispoštuju do kraja“, kazao je Igor Vujović, izvršni direktor Tare.
Za radnike, nastavak proizvodnje je važan, ali pod boljim uslovima rada.
„Treba sve da se ispita, sud da utvrdi je li ispoštovano, uslovi rada, zakon o radu, zakon o rukovanju eksplozivom“, izjavio je predsjednik Sindikata, Marinko Medojević.
Radnici traže i potpisivanje kolektivnog ugovora ističući da dio njih nema posao za stalno, da im se kasni sa uplatom doprinosa, te da plata prosječnog zaposlenog koji rukuje eksplozivom iznosi svega 250 eura zbog čega su mnogi prinuđeni da rade prekovremeno.
Tara u Mojkovcu zapošljava oko 200 radnika i vlasništvo je švicarske firme BT International koja ju je preuzela 2013. godine.
Izvor: Al Jazeera