Oštrija pravila za obilježavanje 11. jula

Na hitnoj sjednici Organizacionog odbora za obilježavanje genocida u Srebrenici još jednom je osuđen napad na premijera Srbije Aleksandra Vučića za vrijeme njegove posjete Potočarima proteklog vikenda.
Organizacioni odbor neprihvatljivim smatra optužbe za odgovornost kada je riječ o tom incidentu.
Kako bi se slični problemi izbjegli, a fokus obilježavanja genocida u Srebrenici vratio na vjerski obred, najavljuju pooštravanje pravila za sva buduća obilježavanja 11. jula.
Neprimjereno ponašanje, isticanje transparenata, kao i postavljanje stolova za prodaju ubuduće neće biti tolerirano.
Razgovor najvažniji
Premijer Srbije Aleksandar Vučić uputio je danas zvaničan poziv predsjedavajućem i članovima Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću, Draganu Čoviću i Bakiru Izetbegoviću da što skorije dođu u zajedničku posjetu Srbiji.
Kako je saopšteno iz vladine Kancelarije za saradnju sa medijima, Vučić je u pismu članovima Predsjedništva BiH naveo da ih poziva “polazeći od uverenja da su naše dve zemlje čvrsto i trajno opredeljene da jačaju međusobne bilateralne odnose i da sva otvorena pitanja rešavaju u neposrednom dijalogu i duhu dobrosusedstva, a na dobrobit građana dve zemlje”.
Vučić je u utorak također izjavio kako je vrijeme da se prevaziđe “težak događaj iz Potočara i da će zato uputiti poziv članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine da dođu u Srbiju, jer je razgovor najvažniji za mir i stabilnost”.
“Želim i uložiću ogromnu energiju da nastavimo da radimo i sarađujemo i da strasti iz prošlosti ostavljamo po strani”, rekao je Vučić novinarima u Beogradu.
Dodao je, kako prenosi agencija Tanjug, da ništa nije važnije od razgovora, jer su mir i stabilnost u regiji preduvjet za bolju ekonomiju i životni standard.
“Vidim da polako, ali sigurno razum pobeđuje na svim stranama i ljudi razumeju šta su greške svakog od nas”, rekao je šef Vlade Srbije.
Upitan šta je bila greška člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića, Vučić je kazao da ga je upravo Izetbegović pozvao da dođe u Srebrenicu i garantirao mu sigurnost, a da se nije ni rukovao s njim.
“Ne govorim o krivično-pravnim posledicama, već o ljudskim gestovima. Ovo prvo me ne zanima, jer je to posao nadležnih organa Bosne i Hercegovine”, dodao je.
Branio bi gosta
Na pitanje očekuje li efikasnu istragu, Vučić je naveo da se, kao predsjednik Vlade Srbije, tome nada, a da kao čovjek nije siguran.
Dodao je da ne želi ulaziti u dalju istragu tog događaja i istakao da se takva situacija ne bi mogla dogoditi nijednom gostu u Srbiji.
Ukazao je da će gosti iz Bosne i Hercegovine biti dočekani s hljebom i solju i da ih niko neće ni pogledati poprijeko, a kamoli ugroziti.
“Da se onako nešto desilo mom gostu, ja bih se zaleteo da ga branim”, rekao je Vučić.
Ocijenio je da su neusvajanje rezolucije u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, kao i događaji u vezi s Naserom Orićem, utjecali na stvaranje atmosfere pred događaje u Srebrenici.
Izvor: Al Jazeera i agencije