Brojni nekompletni ostaci žrtava genocida

Neće svi identificirani posmrtni ostaci žrtava genocida u Srebrenici ni ove godine biti ukopani. Neke porodice ne odobravaju ukopavanje nekompletnih ostataka. S druge strane, istražitelji se pribojavaju da je sve ostatke nemoguće pronaći, javlja iz Srebrenice Arduana Pribinja, novinarka Al Jazeere.
Padom Srebrenice, Mejra Begović izgubila je muža i tri sina. Muža i jednog sina je ukopala. Od najmlađeg i najstarijeg sina pronašli su tek nekoliko kostiju.
“Od mlađeg našli samo dolam noge, a od starijeg ne znam šta su našli. Nema koristi, to je ‘kašika’ [bagera] raskinula u grobnici. To je otišlo negdje dalje, a ovo što ima, to je i nađeno. Eh, kakvi, nema od toga ništa…”, kazala je Begović.
Osim nade da će se jednom pronaći još koja kost, kaže Mejra Begović, pa da ih ukopa i mezar obiđe. Nadu s njom dijeli snaha Suvada, supruga najstarijeg sina.
Drina je najveća grobnica
“Čekam, eto tolike godine, ja čekam… Prošle godine, možda april, bila sam ovdje i išao je sin za Tuzlu. Rekli da su pronašli nešto od kostiju. On je otišao, vidio da ima samo vilica. Ja sam se isto tako tresla da ne mogu… Znaš kako mi je”, kazala je Suvada Begović.
Dio posmrtnih ostatka dženazu čekaju od 2006. godine, kada su identificirani. Ali, porodica te žrtve čeka pronalazak i onih koji nedostaju, pa odobrenje za ukop još ne daju. Forenzičari identifikacionog projekta Podrinje u Tuzli trenutno imaju više od 130 sličnih slučajeva.
“Glavni razlog je nekompletnost ostataka. Svima je jasno da posljednjih nekoliko godina identifikacije koje se završe predstavljaju uglavnom nekompletne ostatke”, kazao je Rifat Kešetović, specijalista sudske medicine.
Ukoliko porodice ne daju potpis za ukop nekompletnih ostataka, neka od imena sa popisa Instituta za nestale osobe možda nikada neće dobiti svoje mjesto u Memorijalnom centru u Potočarima.
“Najvjerovatnije da, zbog načina na koji su ubijani, premještanja kostiju, opstrukcija, najvjerovatnije da mi nikada nećemo pronaći sve kosti. Drina je najveća grobnica Bošnjaka. Kad spomenem Drinu, pitanje je da li ćemo ikada pronaći te posmrtne ostatke”, kazao je Sadik Selimović, istražitelj Instituta za nestale osobe.
Da bi se smanjio broj identificiranih, a neukopanih ostataka, Institut za traženje nestalih, porodicama ostavlja i mogućnost reasocijacije.
“To znači da je moguće, uz odobrenje porodice, izvršiti ukop čak jedne identificirane kosti, a da se sve naknadno pronađene dodaju ili dokopaju. Tako će se 21. jula izvršiti četvrta po redu reasocijacija, kada će se ukopati i naknadno pronađeni ostaci 110 žrtava genocida”, javlja Pribinja.
Izvor: Al Jazeera