Papa poručio: Poniznost vodi prema Bogu

Običaji na Zapadnom Balkanu uglavnom su slični, a ključni su detalj farbana jaja (Željko Lukuni? / Pixsell)

Prema dugogodišnjoj tradiciji, papa Franjo je s balkona bazilike svetog Petra uputio uskrsnu poruku ‘Urbi et Orbi’ – Gradu i svijetu. Papa Franjo podijelio je apostolski blagoslov i čestitao Uskrs vjernicima i svim ljudima dobre volje.

Rekao je kako je svojom smrću i uskrsnućem Isus svima pokazao put života i sreće, a to je put poniznosti – koja sa sobom nosi poniženje. Papa je poručio – da samo onaj koji se ponizuje, može ići prema gore, prema Bogu.

Poglavar rimokatoličke crkve sinoć je predvodio uskrsno bdijenje u Bazilici sv. Petra u Vatikanu i pozvao katolike da uče od Isusovih učenica spoznaju čuda vjere.

“Tokom ove noći bdijenja, treba razmisliti o iskustvu Isusovih učenica koje i nas poziva”, rekao je Papa i naglasio da su one prve otišle do Isusova groba i našle ga praznog, dok su muškarci ostali u blagovaonici posljednje večere, prenosi agencija Hina.

“Isusove učenice nas podučavaju čudu Isusova uskrsnuća”, naglasio je papa.

Misa uskrsnog bdijenja, koja slavi Isusovo uskrsnuće, vrhunac je kršćanske godine za 1,2 milijarde katolika.

Tokom slavlja Papa je podijelio sakramente krštenja, krizme i prve svete pričesti desetorim vjernicima raznih dobi i državljanstava: jednoj Kenijki, jednoj Kambodžanki, četvero Talijana, troje Albanaca i jednom Portugalcu.

Misa u regiji   

U crkvi Krista Kralja u Beogradu služena je svečana Sveta misa koju je predvodio beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar.

Obraćajući se prisutnim vjernicima na početku mise, Hočevar je rekao da se posebno na ovaj dan, uskrsnuća Isusa Krista, postavlja pitanje koje se ponavlja godinama, a to je “zašto tražite živoga među mrtvima?”.

“Dok vama, predrago braćo i sestre izričem čestitke za ove velike dane, ujedno pitam sebe i vas: koga to tražimo u životu, da li znamo da je On ne samo život, već Onaj koji može stvoriti i stvarati novi život. Zato smo danas svi pozvani da svoj pogled upremo u budućnost, da bude naša budućnost slična Isusu Kristu, da živimo Njegovim životom”, rekao je Stanislav Hočevar.

Uskršnju misu u Katedrali Srca Isusova u Sarajevu predvodio je nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić.

Puljić je u svom obraćanju podsjetio na Dan uskrsnuća Isusa Krista, rekavši kako “svi vjernici na spomen ovog dana prepoznaju svoj identitet po krštenju”.

“Upućujem radosnu poruku: Sretan Uskrs, kako bismo zračili radošću Uskrsa”, kazao je Puljić.

Prenio je vjernicima pozdrave i čestitke za praznik istakavši kako najveći dio pristiglih čestitki kršćanskim vjernicima želi radost.

“Pobjeda Isusa nad smrti donijelo je čovjeku šansu da se raduje. Zašto imamo tako malo radosti? Čovjek se zgrozi kakve ima politike i ideologije koje misle da čovjek ima pravo ubijati ljude. Ljudi koji ubijaju u ime Boga. Posljednja dešavanja u Keniji su primjer također. To je poremećen odnos vrednota gdje se čovjek izgubio. Čovjek misli da je on gospodar svijeta. Čovjek je izgubio odnos sa Bogom. Kako da se raduje čovjek kad sam reže granu na kojoj sjedi”, naglasio je Puljić.

Podsjetivši vjernike da na Uskrs u BiH pada snijeg istakao je kako je tome kriv čovjekov pogrešan odnos prema prirodi.

Najveći praznik

Kršćanski vjernici koji Uskrs slave po gregorijanskom kalendaru u nedjelju slave blagdan koji je u domove vjernika unio posebno raspoloženje i atmosferu upotpunjenu tradicionalnim običajima, uz čestitke koje se upućuju s nadom u “bolje sutra”.

U kršćanstvu se Uskrs slavi kao dan kada je uskrsnuo Isus, nakon što je razapet na križu u Golgoti (Jerusalem).

Nakon što je na Veliki petak u rimskom Colosseumu predvodio procesiju Križnog puta, vrhovni poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo danas će služiti misu i obratiti se vjernicima iz Vatikana.

Križni put opisuje put Isusa Krista, kojeg su rimski vojnici uhapsili nakon što je izdan i koji je na leđima nosio krst na putu dugom 14 stanica.

Veliki petak, dan raspeća i Isusove smrti, jedini je dan u godini kada nema klasičnog misnog slavlja – crkvena zvona ne zvone, orgulje ne sviraju, oltar je bez križa, svijećnjaka i cvijeća, a vjernici se u crkvi okupljaju u tišini.

Veliki petak prethodi Velikoj suboti, koja najavljuje dolazak najvećeg kršćanskog blagdana i predstavlja dan tišine i molitve.

Obiteljski blagdan

Na sâm Uskrs crkve su pune vjernika, no najvažniji dio proslave tog blagdana se odvija uglavnom u obiteljskoj atmosferi i uz tradicionalnu ponudu hrane, čiji središnji dio, na veliku radost djece, čine oslikana uskršnja jaja.

Običaji na Zapadnom Balkanu uglavnom su slični – u Prigorju i Međimurju, u Hrvatskoj, pripremaju se krijesovi za subotnju noć, potom se pale, jer simbolično svjetlo vatre pobjeđuje noć i nagovještava uskrsnuće.

U kućama se čiste i ognjišta, a u pojedinim krajevima Hrvatske ukućani se umivaju i svježom vodom punom grančica i ljubičica, kao simbola ljepote i čistoće.

Pred Uskrs u dijelovima Bosne i Hercegovine sije se sjeme za kupus, na Veliki petak pije se crno vino, a na Veliku subotu kuhaju jaja i priprema obilje hrane.

Ipak, običaji se sve više povlače u zatvoreni obiteljski i uski prijateljski krug, pokazujući promjene u shvaćanju zajedničkog slavlja, novog poimanja prostora i društva.

Vjernicima su, tradicionalno, čestitke uputili politički i crkveni dužnosnici iz država čiji stanovnici proslavljaju Uskrs, poželjevši im sreću, zdravlje, mir, blagostanje…

Izvor: Agencije


Reklama