Neočekivani susret Milanovića i veterana

Hrvatska 1. maja, obilježava 20. godišnjicu početka Vojno-redarstvene akcije Bljesak, kojom je napadom Hrvatske vojske i specijalne policije na južni i centralni dio zapadno-slavonskog okupiranog teritorija iz smjera Novske i Nove Gradiške oslobođena zapadna Slavonija.
Operacija je trajala do 3. maja 1995. i u njoj je hrvatska vojska preuzela kontrolu nad Okučanima, gdje je danas došao cijeli državni vrh – predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko te premijer Zoran Milanović.
Veliku pažnju privukao je susret Milanovića s predstavnicima veterana koji demonstriraju u Zagrebu, javlja Hina.
Predsjednik Udruge stopostotnih invalida Domovinskog rata Đuro Glogoški nije htio komentirati razgovor koji su on, Josip Klemm i drugi veterani vodili sa Milanovićem nakon komemoracije za poginule u operaciji “Bljesak”.
Novinarima je rekao da su u Okučane došli “pokloniti se onima koji su svoje živote dali za slobodu Hrvatske”.
“Zbog toga nećemo ništa komentirati i davati izjave”, rekao je.
Nakon što je završena komemoracija, Milanović je došao je do delegacije veterana te se s njima pozdravio i zadržao u razgovoru desetak minuta.
Tom su prilikom veterani iznijeli neke od primjedbi na odnos države prema njima, upozorili da su im ukinuta neka od prava i kao primjer naveli ukidanja prava na njegovatelja.
Milanoviću su zamjerili da u vezi s tim ništa nije učinio, te mu predložili da ih pozove na razgovor na kojem će mu iznijeti svoje zahtjeve i primjedbe.
Premijer je pritom kazao kako veteranima nisu smanjivana materijalna prava istaknuvši da je Ministarstvo branitelja jedino ministarstvo kojem budžet nije smanjivan.
Spor o Oluji
Operacija Bljesak prethodila je operaciji Oluja, koja je uslijedila nakon tri mjeseca, a kada je hrvatska vojska ušla u Knin, Obrovac, Benkovac i druga mjesta uz granicu sa Bosnom i Hercegovinom.
Milanović je odlučio razgovarati sa predsjednicom Grabar-Kitarović o osnivanju državnog odbora u okviru kojeg bi se dogovaralo kako obilježiti 20. godišnjicu Oluje.
”Spreman sam za dogovor o osnivanju državnog odbora za organizaciju proslave 20. obljetnice Oluje, kako bismo organizirali primjerene i dostojanstvene svečanosti”, naveo je Milanović u svom pismu, koje je odgovor na dopis predsjednice Grabar-Kitarović s inicijativom za formiranje jednog ovakvog tijela.
Ali, kako pišu hrvatski mediji, Pantovčak i Banski dvori još su bitno udaljeni u stavovima oko toga ko bi sve trebao participirati u državnom odboru za obilježavanje dvadesetogodišnjice Oluje.
Kolinda Grabar-Kitarović, predložila je da članovi budu predstavnici njenog i ureda premijera, parlamentarnih stranaka, Glavnog stožera Oružanih snaga, ratni zapovjednici iz Oluje i gradonačelnici Zagreba i Knina.
U Vladi, međutim, smatraju da bi državni odbor trebalo osnovati po uzoru na onaj koji se prije dvije godine bavio pripremama proslave pristupanja Hrvatske Evropskoj uniji.
Izvor: Agencije