Kosovo: EU protiv ulice Slobodana Miloševića

Općina Ranilug na Kosovu želi ulicu s imenom Slobodana Miloševića (AFP)

Ured Evropske unije na Kosovu saopćio je da je za EU neprihvatljivo da bivši predsjednik SR Jugoslavije i Srbije Slobodan Milošević na Kosovu dobije ulicu koja će nositi njegovo ime.

“Smatramo da je prijedlog da se ulica nazove po osobi koja je u Haškom tribunalu optužena za ratne zločine potpuno neprihvatljiv”, prenosi agencija Beta odgovor Ureda Evropske unije u povodu prijedloga iz većinske srpske općine Ranilug u centralnom Kosovu da jednu ulicu u toj općini nazovu po Slobodanu Miloševiću.

U odgovoru iz Ureda EU-a navodi se da “takav prijedlog ne pridonosi odgovornoj lokalnoj upravi niti ohrabruje dijalog i bolje razumijevanje među zajednicama na Kosovu” te sugerira da kosovski političari na svim nivoima “ne bi trebali zloupotrijebiti bolna iskustva iz prošlosti radi rješavanja budućih pitanja”, prenosi Hina.

Protivljenje Kosovara

Prethodno je kosovsko ministarstvo nadležno za lokalnu samoupravu saopćilo kako se protivi prijedlogu da se ulica nazove po Miloševiću, a gradonačelnik Raniluga Gradimir Mikić zatražio je od Skupštine općine da razmotri odluku.

Beogradski mediji izvijestili su 9. marta da je srpska općina Ranilug u centralnom Kosovu pokrenula inicijativu da dvije ulice dobiju imena po Miloševiću te vođi četničkog pokreta u Drugom svjetskom ratu Dragoljubu Draži Mihailoviću.

Prištinski mediji prenijeli su da će se toj ideji usprotiviti Vlada Kosova, a zamjenik ministra za lokalnu samoupravu Bajram Gecaj nije mogao odgovoriti na pitanje imaju li kosovske vlasti listu zabranjenih imena i postoji li propis osoba po kojima se ne mogu nazivati ulice na Kosovu.

Izvor: Agencije


Reklama