Reakcije na odluku ICJ-a: Očekivana presuda
Hrvatski predsjednik na odlasku Ivo Josipović ustvrdio je, komentirajući današnju presudu Međunarodnog suda pravde u Haagu kojom su odbačene i hrvatska tužba i srpska protutužba, kako su “svi vodeći ljudi Hrvatske bili svjesni rizika da će tužba biti odbačena”.
“Međunarodni stručnjaci upozoravali su sve one koji dolazili na vlast da je ovakav scenarij vjerojatan. Imali smo najbolje stručnjake, ne vidim što se moglo još tu učiniti”, prenio je Josipovićeve riječi zagrebački Jutarnji list.
Na novinarsko pitanje što slijedi nakon presude, Josipović je odgovorio: “Vjerojatno će sad nešto u medijima biti podignute strasti, bit će analiza tko je što napravio, ali život ide dalje i izabrat će političare da grade dobre međudržavne odnose.”
“Rat koji je iza nas, u kojem smo izborili slobodu i neovisnost, bio je vrlo skup, stradali su mnogi ljudi, no nažalost, sud ne može odlučivati o pitanjima agresije. Srećom, nismo imali događaje poput Srebrenice. Ključni problem je bio kako za te zločine koji su se događali na raznim mestima u Hrvatskoj pokazati genocidnu namjeru”, objasnio je Josipović.
Nikolić: Ohrabrujući korak
Predsjednik Srbije Tomsilav Nikolić izjavio je kako Hrvatska “nije uspela da dokaže genocidne namere srpske strane u ratnim sukobima, a sa druge strane, iako protivtužba Srbije nije usvojena, potvrđeno da je Hrvatska učinila masovan zločin prema Srbima”.
“Iako protivtužba Srbije nije usvojena, sud je utvrdio da su vlasti Republike Hrvatske bile svesne da će vojna akcija Oluja dovesti do proterivanja civilnog stanovništva. Na ovaj način i od strane najviše pravne institucije UN-a potvrđeno je da su hrvatska snage počinile masovne zločine prema Srbima u Hrvatskoj”, rekao je Nikolić.
Time je, kako je ocijenio, “uprkos nepravdi načinjen ohrabrujući korak”.
“Iskreno se nadam da će i u vremenu koje je pred nama biti dovoljno hrabrosti kako bi i Srbija i Hrvatska u dobroj veri zajedno rešavale sve ono što sputava da naš region uvedemo u period trajnog mira i prosperiteta”, zaključio je Nikolić.
Milanović: Nezadovoljni smo, ali prihvaćamo odluku
“Hrvatska nije zadovoljna odlukom Međunarodnog suda pravde koja se odnosi na tužbu Hrvatske protiv Srbije za genocid, a zadovoljna je odlukom tog suda koja se odnosi na protutužbu Srbije”, ocijenio je hrvatski premijer Zoran Milanović.
“Hrvatska tužba je nažalost odbijena, nije utvrđen genocid, ali je utvrđeno sve ono što znamo da se događalo, a to su ratni zločini i etničko čišćenje. Srpska tužba bila je puno slabije utemeljena”, kazao je Milanović.
Ipak je dodao kako Srbiji “želi sve najbolje”, kao i da je Hrvatska nezadovoljna odlukom, ali da je na civiliziran način prihvaća.
“Prošlo je 20 godina, Hrvatska je članica Europske unije, dobila je rat i ima priliku u društvu najnaprednijih država svijeta ići naprijed. Srbiji želimo sve najbolje. Od naših zahtjeva za pronalaženje nestalih i povratka kulturnog blaga nećemo odustati. To je moralna obaveza koja će čekati svaku hrvatsku vladu. Odluku suda moramo poštivati, ona je pravomoćna i na nju žalbe nema. Nismo zadovoljni odlukom, ali je na civiliziran način prihvaćamo”, poručio je Milanović.
Selaković: Više-manje očekivano
Komentirajući presudu, ministar pravde Srbije Nikola Selaković je izjavio kako se dogodilo “ono što su svi manje-više očekivali”.
“U postupku koji je vođen desilo se manje-više ono što smo očekivali. Došlo je do odbijanja tužbi i rezultat je naizgled nerešen, ali nemamo razloga da budemo nezadovoljni, na prvom mestu što je sud utvrdio da nije bilo genocida od strane Republike Srbije. I to je razlog za naše zadovoljstvo i ono što je ispunilo očekivanja”, rekao je Selaković.
Kad je u pitanju protutužba Srbije, ukazao je kako prvi put jedna međunarodna instanca opovrgnula navode Hrvatske o tome da su “krajiški Srbi napustili Hrvatsku na poziv rukovodstva Srbije”.
“Prvi put jedan međunarodni sud je opovrgao takvu tvrdnju, rekavši da je odlazak Srba posledica vojne akcije ‘Oluja’, organizovane od hrvatskog političkog vodstva, upotrebivši izraz ‘željeni odlazak Srba’. To je prvi put da se međunarodnim instancama kvalifikuje ‘Oluja’ usmerena na odlazak krajiških Srba sa njenih [hrvatskih] teritorija”, ocijenio je Selaković.
Miljenić nezadovoljan
Ministar pravosuđa Hrvatske Orsat Miljenić je naveo kako je “sve što je učinjeno u Hrvatskoj tokom rata urađeno po istom obrascu, na isti način, u svrhu stvaranja ‘velike Srbije'”.
“Sud je potvrdio ono što smo oduvijek tvrdili, a to je agresija na Hrvatsku. Sve je vođeno i organizirano iz Srbije. Bili smo uvjereni, i danas to radimo, da su počinjene stvari koje čine genocid”, rekao je Miljenić, koji nije krio nezadovoljstvo presudom.
“Znali smo što se dogodilo i to je sada potvrđeno. Ovo je počelo prije 15 godina i presudu poštujemo, ali nemamo drugačije odnose, niti ćemo ih imati sa Srbijom. Ovo neće promijeniti odnose sa Srbijom. Mi smo susjedi. Moramo surađivati u što više segmenata koliko možemo”, kazao je Miljenić.
Odgovarajući na pitanja o akciji “Oluja”, rekao je kako je to bila “vojna operacija, s ciljem oslobađanja zauzetih područja, u kojoj su se dogodile neke loše stvari, koje treba sankcionirati”.
Suočavanje s prošlošću
“Presuda je bila očekivana. Od početka procesa bilo je izvesno da Srbija i Hrvatska neće moći da dokažu genocidne namere. Presuda je istorijski važna, jer pokazuje da su srpske snage, uključujući i [bivšu] JNA i snage lokalnih Srba, činile zločine u cilju stvaranja etnički čiste ‘velike Srbije’, dok su zločini koje su počinile hrvatske snage za vreme i posle akcije ‘Oluja’ imale za cilj stvaranje etnički čiste Hrvatske”, izjavila je Sandra Orlović, predsjednica Fonda za humanitarno pravo Srbije, za Al Jazeeru.
“To su ključni nalazi suda, oko kojih političke elite u Srbiji i Hrvatskoj moraju zasnovati sve svoje buduće napore za suočavanje sa prošlošću i proces pomirenja između dva naroda”, navela je Orlović.
Izvor: Al Jazeera i agencije