Uhapšena sutkinja Suda BiH

Predsjednica Suda Bosne i Hercegovine Meddžida Kreso izjavila je u četvrtak u Sarajevu kako je hapšenje sutkinje tog Suda Azre Miletić pod sumnjom na korupciju nedvojbeno uzdrmalo povjerenje u pravosuđe, no dodala je kako je to ujedno dokaz opredijeljenosti za odlučnu borbu protiv korupcije u državi.
“Sve nas u Sudu BiH ovo je vidno uzdrmalo, a sigurna sam i sve građane ove zemlje koji već odavno sumnjaju u pravosuđe”, kazala je Kreso.
Dodala je kako nema informacija da bi bilo koji drugi sudija Suda BiH mogao biti umiješan u korupciju.
Osumnjičeni za mito
Policijski djelatnici bosanskohercegovačke Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), lišili su slobode Azru Miletić, sutkinju Apelacionog odjela Suda BiH te Ramu Brkića i Senada Šabića, optužene protiv kojih se vodi postupak u Sudu BiH, saopćeno je ranije iz Tužilaštva BiH.
Hapšenja su provedena po nalogu tužioca Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju,
Navedeni su pod istragom Tužilaštva BiH i osumnjičeni su za krivična djela.
Azra Miletić osumnjičena je za primanje dara ili drugih oblika koristi i kršenje zakona od sudije, dok su Brkić i Šabić osumnjičeni za davanje dara ili drugih oblika koristi.
Osumnjičeni će tokom dana biti predati postupajućem tužiocu, koji će ih ispitati u svojstvu osumnjičenih te donijeti odluku o pokretanju prijedloga za određivanje mjere pritvora ili mjera zabrane, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
U SIPA-i su saopćili da je akciji “Čekić” prethodila višemjesečna kriminalistička istraga u okviru koje su dokumentirane nezakonite aktivnosti osumnjičenih.
VSTV: Nema privilegovanih
Iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH je saopćeno kako je vijeće snažno opredijeljeno za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije unutar vlastitih redova, ali i u svim drugim oblastima društva.
”Aktivnosti koje su poduzele pravosudne institucije u konkretnom slučaju predstavljaju značajan doprinos i neosporan dokaz posvećenosti borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala kao ozbiljne prijetnje integritetu bosanskohercegovačkog društva.
Činjenica da se ta borba vodi i u vlastitim redovima, dakle unutar pravosudne zajednice, sa visoko rangiranim nosiocem pravosudne funkcije, ukazuje na hrabrost i odlučnost pravosudnih institucija u BiH da se odgovorno suoče sa ovim problemom.
Ona je također jasan pokazatelj građanima Bosne i Hercegovine da, kada je riječ o organizovanom kriminalu i korupciji, nema ‘privilegovanih’ i da su svi dužnosnici, bez obzira na funkciju koju obavljaju, jednaki pred zakonom, da će odgovarati po zakonu i da neće biti ni na koji način zaštićeni od odgovornosti za svoja djela”, navodi se u saopćenju.
Izvor: Agencije