Rotimlja, Skoplje: Godišnjica pogibije Trajkovskog

Ispred Spomen-obilježja na Matića brdu, na Rotimlji kod Mostara, u prisustvu porodice Borisa Trajkovskog i brojnih makedonskih i lokalnih dužnosnika, u četvrtak je obilježena 11. godišnjica pogibije tragično stradalog makedonskog predsjednika.
Na Spomen-obilježje vijence su položili predstavnici Vlade i predsjednika Makedonije, načelnici Glavnog štaba vojske Makedonije i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, predstavnici Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Grada Mostara, EUFOR-a i Udruženja Makedonaca u Bosni i Hercegovini.
Porodica Borisa Trajkovskog sa suzama u očima je milovala spomenik.
Nisu bili spremni davati izjave za medije, prenosi Anadolija.
Kobni 26. februar 2004. godine
Avion makedonske Vlade, u kojem su se nalazili predsjednik Boris Trajkovski, savjetnici iz njegovog kabineta Dimka Ilkova-Bošković, Risto Blaževski i Anita Lozanovska, radnik makedonskog Ministarstva vanjskih poslova Mile Krstevski, članovi osiguranja Boris Velinov i Ace Velinovski te piloti Marko Markovski i Branko Ivanovski, pao je 26. februara 2004. godine na području sela Rotimlje.
Dušan Mino iz Udruženja Makedonaca u Bosni i Hercegovini kazao je da je generacija predsjednika Trajkovskog i da je bio i njegov gost.
“Ovdje dolazim svake godine. Znao sam ga kao dijete. Kasnije smo se udaljili, ali nas je povezala ova tragedija”, kazao je Mino.
Govoreći o istrazi koja je vođena u vezi s padom aviona pojašnjava da političari pričaju jedno, ali ostali znaju što se dogodilo tog dana.
Okupljanje i u Skoplju
Mještanin Ibro Ćenan prisustvovao je obilježavanju u četvrtak, a prisjetio se i dana prije 11 godina kada je avion pao nedaleko od njegove kuće.
“Znamo da je bilo loše vrijeme. Čulo se da je nešto puklo, ali tada nismo mogli da znamo šta. Međutim, kasnije je bilo verzija da je pao ondje, udario tamo, dole, gore… SFOR je prošao nakon par sati da traži avion”, kazao je Ćenan.
I na groblju Butel u Skoplju u četvrtak je obilježena 11. godišnjica pogibije predsjednika Makedonije i njegovih saradnika, javlja Anadolija.
Obilježavanju godišnjice smrti Trajkovskog prisustvovali su predstavnici Vlade, vojske i općina.
Delegacije su na grob predsjednika položile vijence.
Vladu Makedonije predstavljao je ministar vanjskih poslova Nikola Poposki.
Komisija: Greška pilota
Komisija za ispitivanje uzroka nesreće, koju je formiralo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, zaključila je da je uzrok pada aviona bila ”proceduralna greška pilotske ekipe u fazi slijetanja na Mostarski aerodrom, koja je dovela do toga da avion udari u Matića brdo”.
No, advokat porodica nekih stradalih tvrdio je da je na Trajkovskog izvršen atentat, a da su ostali članovi delegacije i posade kolateralne žrtve.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nikoga nije optužilo za avionsku nesreću kod Mostara.
Nakon 11 godina, predstavljen je i završni izvještaj međunarodne komisije koja je vodila istragu u vezi s nesrećom, u kojem je navedeno da su glavni uzrok avionske nesreće pilotske greške.
Izvor: Agencije