Pitanje referenduma u Hrvatskoj

Hrvatski sabor raspravlja o novom zakonu o referendumu. Ova je tema u Hrvatskoj iznimno aktuelna jer je u posljednje vrijeme nekoliko građanskih inicijativa prikupilo dovoljno potpisa za raspisivanje referenduma. Vladajući predlažu da se potpisi ubuduće prikupljaju samo u uredima državne uprave ili na internetu, a ne na javnim mjestima. Opozicija ovo smatra ograničavanjem demokracije.

Dvije referendumske inicijative – još su na čekanju: Hoće li biti referenduma o koncesiji autocesta, te o izdvajanju pratećih djelatnosti, na primjer čistačica i kuharica, iz javnih službi – trebao bi odlučivati Ustavni sud.

„Zakon bi trebao biti jedno pomoćno sredstvo, a zakon je zapravo jedna utrka u ovom trenutku s preponama, gdje nikad ne znate kolika je iduća prepona. A ove izmjene bi taj zakon učinile još gorim“, ističe Mijat Stanić iz Inicijative „Ne damo naše autoceste“.

Izmjene predviđaju da umjesto na otvorenom, građani referendumske inicijative ubuduće mogu potpisati jedino u uredima državne uprave ili online.

„Potpisi su se prikupljali u vjerskim institucijama, obrazovnim institucijama, na radnim mjestima i po kućama. To je bilo zabranjeno zakonom, ali nisu postojali mehanizmi da se to spriječi“, kaže SDP-ov Peđa Grbin.

“Nema veze sa zdravom pameću”

Dragutin Lesar (Hrvatski laburisti) ističe:

„Zašto vas prikupljanje potpisa ne smeta u krčmama, kafićima, sajmištima, crkvama ne smeta za izbore, od predsjedničkih do lokalnih, ali vas smeta da netko u krčmi potpiše inicijativu za referendum.“

Vladajući tvrde da će ubuduće svaka inicijativa imati veće šanse za prikupljanje potpisa jer, ako neko ne može niti do jednog ureda državne uprave koji postoje u 300 gradova i općina – tu je internet.

„Za ovaj telefon postoji već sada aplikacija e-građanin, ona zahtijeva dva pritiska na ekran i potpis podrške je dat“, objašnjava Grbin.

Dinko Burić iz HDSSB-a smatra kako ovo „nema veze sa zdravom pameću“.

„Dođite u Slavoniju i Baranju, odite u Cerovac, Selce, Cret, navodim neka sela, pa da vidite ‘oćete li dobit signal za mobitel, kamoli za Internet“, kaže on.

Ograničenje volje

Vladajući na prigovore odgovaraju kako ovakav model nije njihov izum, već je preuzet iz slovenske prakse.

„Taj model je po mom mišljenju najbolji na svijetu“, rekao je Grbin.

Gordan Jandroković (HDZ) ističe kako je „svima jasno da vi želite ustvari onemogućiti referendumsku volju građana“.

Građani bi, prema novom prijedlogu, imali dulji rok za potpisivanje referendumske inicijative, iz Zagreba javlja Al Jazeerina novinarka Martina Kiseljak.

„Umjesto dosadašnjih 15 dana, šest tjedana. Sabor bi o ovome trebao glasovati u petak“, dodaje.

Izvor: Al Jazeera


Reklama