Hrvati neće plaćati grijanje po kvadraturi

Plaćanje grijanja po kvadraturi stana u Hrvatskoj bi prvim danom 2017. trebalo da postane prošlost za sve građane.
Direktiva Evropske unije obavezuje na ugradnju nekog od uređaja za mjerenje potrošnje grijanja pa bi računi trebalo da budu realniji – koliko ko potroši, toliko i plaća. Cilj su uštede za građane, ali i briga za okolinu.
Za Đuru Kneževića, računi za grijanje bili su najveći izdatak zimi – sve do prije dvije godine. U njegovoj zgradi sada se plaća prema potrošnji. Raspodjela troškova tako je poštenija, a računi manji i za 20-ak eura.
„Tko ima to ugrađeno sada vodi brigu da li je to otvoreno zatvoreno ili ide van, iz kuće nema ga par sati iz kuće svi zavrnu, znate da se ne troši i dobro je. Mogu vam reći da je većina ljudi, 80 posto, zadovoljno.”
Zadovoljni ili ne, uređaje za mjerenje potrošnje grijanja zbog direktive EU-a moraju ugraditi sve nekretnine koje se griju na gradske toplane. Postavljaju se na svaki radijator u stanu i mjere tačno koliko koji troši.
Manjak kompanija
Za stambene zgrade gdje se istim cijevima grije više stanova – jeftinija verzija je ugradnja razdjelnika, jer nije potrebno mijeniti sistem grijanja.
Za stan s pet radijatora cijena je blizu 355 eura. U jedinstvenim sistemima grijanja poput porodičnih kuća mogu se ugraditi kalorimetri cijene blizu 65 eura po komadu.
Koji mjerač žele ugraditi, EU ostavlja na izbor građanima. No, ne i rokove – oni su strogo definirani za cijelu Uniju.
“Za velike zgrade sa 70 i više stanova uređaji za mjerenje moraju se postaviti do kraja ove godine, za zgrade s najmanje dva stana rok je kraj 2016. No u Hrvatskoj je samo šest tvrtki koje se time bave”, izvještava iz Zagreba reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić.
Iz jedne od najvećih, kažu da ove godine neće moći ugraditi više od 30.000 komada.
„Bojim se da to nije moguće napraviti jer je samo Zagreb ogromna količina. Mi procjenjujemo da je negdje oko 400.000 razdjelnika koji bi se još trebali ugraditi. Do sada se naročito u Zagrebu jako malo napravilo, dok su okolni gradovi, primjerice Rijeka, daleko otišli“, kaže Petar Fruk iz kompanije TI-SAN.
‘Bilo je dovoljno vremena’
Hoće li građani uređaje stići postaviti na vrijeme, vrlo je upitno, uprkos finansijskoj pomoći koju daju neki gradovi, ali i država.
Za eventualno produženje rokova morale bi se usaglasiti sve zemlje članice Unije.
“I po prijašnjem zakonu su vlasnici stanova trebali ugraditi razdjelnike topline i mjerne uređaje za sve zgrade koje su građene od 2005. na ovamo. Dakle, ne može biti samo izgovor da nema dovoljno vremena jer bilo je dovoljno vremena od 2013, ali čak i prijašnjim zakonom je bilo uređeno da se ti mjerni uređaji moraju ugraditi“, kaže Tomislav Cerovec, glasnogovornik Ministarstva gospodarstva.
Kazne od 600 do 1.300 eura za one koji to ne učine do prvoga dana 2017. pisat će inspekcija ministarstva.
Izvor: Al Jazeera