Priština: Kosovski zakoni i na sjeveru

Sporazum o pravosuđu postignut između Kosova i Srbije u Bruxellesu zasnovan je na kosovskim zakonima, ocijenili su u četvrtak u Prištini lideri kosovskih pravosudnih institucija na zajedničkoj konferenciji u Tužilaštvu Kosova.
Sudionici konferencije su bili vršitelj dužnosti Glavnog državnog tužioca Syle Hoxha, ministar pravde Hajredin Kuci, bivši glavni tužilac Ismet Kabashi, predsjedavajući Sudskim savjetom Kosova Enver Peci i predsjednik Apelacionog suda Sali Mekaj, priopćeno je iz Državnog tužilaštva.
Vršitelj dužnosti Glavnog državnog tužioca, Syle Hoxha, izjavio je da je sporazum o pravosuđu Kosova i Srbije dostignuće razgovora u Bruxellesu.
“Znate da je ceo severni deo bio u paralelnom pravosudnom sistemu, dok od sada pa na dalje više neće biti paralelan, nego će biti jedinstven pravosudni sistem u tom delu Kosova”, izjavio je Syle Hoxha, kako prenosi Anadolija.
On je, iznoseći detalje sporazuma, kazao da će predsjednik Osnovnog suda biti Srbin, dok će glavni tužilac Osnovnog tužilaštva biti Albanac. Sjedišta suda i tužilaštva će biti u sjevernom dijelu Kosova.
Kosovo imalo pet ciljeva
Tužitelji i suci iz srpske zajednice će, prema rečima Hoxhe, raditi u jedinstvenom pravosudnom sustavu Kosova, prema zakonima Republike Kosovo i bit će birani po istim procedurama kao i svi ostali kosovski tižitelji i suci i njihovo konačno imenovanje će potvrditi predsjednica Kosova.
Ministar pravde Kosova, Hajredin Kuci, rekao je da je Kosovo imalo pet ciljeva prilikom postizanja sporazuma o pravosuđu sa Srbijom.
“Prvo da se očuva pravosudni sistem Kosova, drugo da Sud u tom delu naše teritorije i sudije, bili oni Albanci ili Srbi, rade prema zakonima Republike Kosovo i u tom sporazumu se naglašava da se poštuju zakoni Republike Kosovo”, kazao je ministar.
Dodao je dalje da je treći cilj bio da se poštuje hijerarhija Sudskog saveta i Tužilaštva Kosova u predlaganju sudaca i tužitelja, ali i u njihovoj discipliniranosti i ulozi predsjednice u njihovom dekretovanju.
“Četvrto je da se svako rešenje u vezi ovog sporazuma pronađe unutar zakona i Ustava Kosova, odnosno da sporazum garantuje da neće biti potrebe za izmenama ni jednog našeg zakona, niti tačke Ustava i peto je integrisanje osoblja zaposlenog u paralelnom sistemu sa severu u naš sistem pravosuđa”, naglasio je Kuci.
Prema njegovim riječima očekuje se da sporazum bude primijenjen odmah, dok će za izbor tužitelja, sudaca i ostalog osoblja ubrzo biti raspisan natječaj.
Na konferenciji je rečeno i da sporazum o pravosuđu nije etnički podijeljen te da će u svim pravosudnim institucijama raditi osoblje iz svih zajednica koje žive u sjevernom i južnom dijelu Mitrovice, kao i u općinama Srbica (Skenderaj), Vučitrn, Leposavić, Zubin Potok i Zvečan.
Šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju u Vladi Srbije, Marko Ðurić, izjavio je u srijedu da će sporazum o pravosuđu, parafiran u Bruxellesu, stvoriti bolji opći ambijent za Srbe na Kosovu.
Srbi u sustavu institucija
Ðurić je u razgovoru za RTS rekao kako očekuje da se dogovor u Bruxellesu odrazi i na otvaranje poglavlja u pregovorima s EU.
Sporazum, kako je rekao Ðurić, znači da će Srbi osim policijske uprave za regiju sjevera imati i sud na čijem će čelu biti Srbin i da će sjeverno od Ibra biti veći i dovoljan broj sudaca i tužitelja Srba.
“To je važno jer od 2008. godine nijedan srpski sudija i tužilac nije bio u sistemu pokrajinskih institucija”, rekao je Ðurić i napomenuo da se delegacija Srbije na čelu s premijerom Aleksandrom Vučićem u Bruxellesu borila za svako slovo, zarez, svakog tužitelja i suca i da se to i vidi prema sporazumu.
Ðurić je ukazao i na to da nedostaje ljudi da bi bile popunjene sve pozicije u tim institucijama, ali da je uvjeren da će one biti popunjene, budući da je vrlo važno da Srbi sudjeluju u njima.
Na pitanje kako motivirati Srbe da sudjeluju u njima, Ðurić je rekao da se “za Kosovo i Metohiju bori u prvom redu narod koji živi na Kosovu i Metohiji, zatim Vlada Srbije, a onda i sve druge institucije.”
Izvor: Agencije