Novi detalji o pogibiji izbjeglica kod Velesa

Blizu trideset izbjeglica smrtno je stradalo u Makedoniji prije nego što je u junu ove godine na snagu stupio izmijenjeni Zakon o azilu.

Do tada su se izbjeglice ilegalno kretale zemljom i pješke prelazile 200-tinjak kilometara od juga prema sjeveru i granice sa Srbijom. Tek dio stradalih identificirali su rođaci sa kojima su putovali, dok je identitet 14 mladića stradalih u željezničkoj nesreći kod Velesa i dalje nepoznat, izvijestila je reporterka Al Jazeere Milka Smilevska.

Kamenje obilježava grobno mjesto četrnaestero izbjeglica u Velesu – 13 državljana Afganistana i jedan Somalijac. Stradali su u željezničkoj nesreći u aprilu ove godine. Svi su imali oko 20-tak godina.

”U prtljagu osmero ljudi koji su nastradali, pronašli smo dokumente sa nekim identifikacijskim podacima, međutim na svim je bio isti datum rođenja, što ukazuje na to da podaci nisu sasvim tačni”, kaže tužiteljica Slavica Temelkovski.

Riječ je o dokumentima izdanim u Grčkoj. Identitet šest osoba bio je nepoznat, jer nisu imali nikakve dokumente. Od svjedoka su doznali iz koje države dolaze.

Otvoren slučaj

”Izbjeglice često ne daju svoje tačne podatke. Krijumčari ili vođa grupe kažu im šta trebaju reći, uvjeravajući ih da će tako biti bolje za njih, zato što ne vjeruju državi kroz koju prolaze. I mi smo istraživali, s ciljem da utvrdimo kako se nesreća dogodila i šta drugo možemo uraditi za ove žrtve. Nažalost, veoma je teško pronaći osobe koje su rođaci nastradalih”, kaže Mohammad Arif iz UNHCR-a.

Policija je uzela i DNK uzorak stradalih za analizu, ali nemaju referentni uzorak za usporedbu – niko od rodbine nije se javio.

”Sve dok ne bude utvrđen identitet, ne možemo nikoga obavijestiti. Slučaj još nije zatvoren, smatrali smo da je potrebno, zato što je riječ o nesreći u kojoj je život izgubilo četrnaestero ljudi, da se uradi vještačenje iz oblasti mašinstva i saobraćaja, kako bi se utvrdilo je li mašinovođa učinio kakve propuste”, kaže tužiteljica Temelkovski.

Osmero saputnika, koji su svjedočili o nesreći, tužilaštvu je ispričalo da je došlo do svađe između grupe Afganistanaca i Somalijaca na samoj pruzi. Počeli su jedni na druge bacati kamenje, pa se nisu na vrijeme sklonili kada je voz stigao i udario u njih brzinom 80 kilometara na sat.

U šest mjeseci, do aprila ove godine, u Makedoniji je krečući se prugama poginulo 30 izbjeglica, dvije trećine stradalo je na putu sa juga i granice sa Grčkom prema sjevernoj granici sa Srbijom.

Više u videosnimku…

Izvor: Agencije

 


Reklama